Ölüm orucundaki Ardıl Çeşme: Sözün bittiği yerdeyiz, eyleme geçme vaktidir

  • 20:51 2 Mayıs 2019
  • Güncel
HABER MERKEZİ - Ölüm orucu direnişçisi Ardıl Çeşme, halkın sessizliği ve eylemlerin yetersizliğinden dolayı böylesi bir eyleme geçtiklerini belirterek, “Artık sözün bittiği yerdeyiz. Söz söyleme değil eyleme geçme vaktidir” dedi. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle cezaevlerinde açlık grevinde olan 5’i kadın 15 tutsak eylemlerini bir üst aşamaya taşıyarak ölüm orucuna başladı. Van, Diyarbakır, Bakırköy ve Gebze Cezaevi’ndeki 15 tutsağın eylemi 3’üncü gününe girdi. Gebze Kadın Kapalı Cezaevi’ndeki ölüm orucu direnişçisi Ardıl Çeşme, bugün ailesi ile yaptığı haftalık telefon görüşmesinde kamuoyuna seslendi. 
 
Açlık grevi eylemine olan yaklaşımı yetersiz gördüklerinden böylesi bir eylem kararı aldıklarını belirten Ardıl’ın mesajı şu şekilde: 
 
“İlk grupta açlık grevine giren arkadaşlarımızın durumu bildiğiniz gibi kötüye gidiyor. Ve gördük ki bu eylem böyle yeterli olmayacak. Halkımızın katılımı da eylemlere karşı yetersiz. Bizde durumu değerlendirdik ve bu eylemimizin yeterli olmadığını gördük. Neyi bekleyecektik? Halkımızın sessizliği bizlere çok çok ağır geldi. 
 
‘Ya kazanacağız ya kazanacağız’
 
Bildiğiniz gibi Ayten Beçet arkadaşımız da burada eylemini gerçekleştirdi. Onunla aynı odada kalıyorduk. Her arkadaşımızın bu sessizliğe karşı bir tepkisi var. Ve şunu da çok iyi biliyoruz bu tecrit kırılmazsa biz hiçbir sonuç alamayız. Ya kazanacağız ya kazanacağız. 
 
‘Artık devrime adım atmanın zamanı gelmiştir’
 
Artık devrime adım atmanın zamanı gelmiştir. Ya bu devrim gerçekleşecek ya gerçekleşecek. Bunun dışında diyeceğimiz farklı bir şey yoktur. Artık sözün bittiği yerdeyiz. Söz söyleme değil eyleme geçme vaktidir. Bu yüzden de biz ölüm orucuna girdik. 
 
‘Halkımız mücadele tarihimizi biliyor’
 
Halkımız bir şey yapmadığı için yük bizlerin sırtına yüklendi. Bu yüzden bu kararı aldık ve sonuna kadar da götüreceğiz. Halkımız bizim mücadele tarihimizi çok iyi biliyor. Hayrilerden Kemallerden başlamış bugün yine aynı noktaya gelmiştir. Peki neden? Halkımızın bunu kendisine sorması gerekiyor. Neden bu sürece geldik diye sorulması ve cevaplanması gerekiyor. Çünkü kimse üstüne düşeni yapmadı ve neferler artık bizleriz.”