Feryal Öney: İnsanlar neden hayatlarına son verme riski alıyorlar düşünülmeli

  • 09:03 3 Mayıs 2019
  • Güncel
İZMİR - Tutsakların 140’ıncı güne yaklaşan eylemine dikkat çeken Kardeş Türküler solisti Feryal Öney, İnsanların yaşamlarını feda edecek kadar büyük meseleler olduğunu belirterek, “İnsanlar neden hayatını feda etmek ihtiyacı hissetti? Demek ki çok büyük meseleler var. Kimsenin kararına uzaktan bir şey diyemeyiz, taleplerin yerine getirilmesi gerekiyor” dedi.
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Anayasa ve Türkiye’nin imzacısı olduğu uluslararası sözleşmelere uyularak her tutsağın hakkı olan avukat ve aile görüşlerinin sağlanması için binlerce tutsağın farklı tarihlerde başlattığı açlık grevi eylemleri devam ediyor. Bu sürede talebin karşılanmasına yönelik hiçbir adımın atılmaması ve kamuoyundaki sessizlik nedeniyle 15 tutsak, eylemini bir üst aşamaya taşıyarak 30 Nisan’da ölüm orucuna başladı.
 
Kardeş Türküler'in solisti Feryal Öney, insanların hayatlarını feda etmelerine neden olan şeyin büyük meselelere tekabül ettiğini belirterek, tutsakların taleplerinin yerine getirilmesi çağrısında bulundu. 
 
‘Kimsenin kararını uzaktan eleştiremeyiz’
 
Türkiye’nin açlık grevlerinin yaşandığı böyle süreçlerden çok kez geçtiğini kaydeden Feryal, “Uzaktan izleyen insanlar olarak çok iyi anlıyoruz neden insanlar açlık grevlerine girdi, neden hayatını feda etmek ihtiyacı hissetti. Zevk için kimse yapmaz bunu. Demek ki çok büyük meseleler var. Demek ki insanların bir düşünmesi gerekiyor, bu insanlar neden hayatlarına son verme riski alıyorlar” diye konuştu. 
 
Açlık grevleri karşısında insani olarak çelişkiler yaşadığını söyleyen Feryal şöyle devam etti: “Taleplerin yerine getirilmesi gerekiyor. Tabi ki ben büyük çelişkiler yaşıyorum insan olarak. ‘Acaba bir yerde bırakmak mı gerekiyor?’ diye. Ama kimsenin kararına buradan, uzaktan oturduğumuz yerden bir şey söyleyemeyiz. Saygı duyuyorum ama talepler bir an önce yerine getirilmeli.”