‘Alanlarda birleşelim ki faşizmin zindanlarını boşaltalım’

  • 09:08 3 Mayıs 2019
  • Güncel
İZMİR - Gündoğdu Meydanı’nda kutlanan 1 Mayıs mitingine Ankara Katliamı’nda yaşamını yitirenlerin fotoğraflarıyla katılanlardan Hatice Tel, “Devrimcilere düşen görev birlikteliktir. Faşizmin zindanlarında değil alanlarda birleşelim ki o zindanları da boşaltalım” dedi. 
 
Ankara Tren Garı’nda 10 Ekim 2015 tarihinde DAİŞ tarafından düzenlenen ve 103 kişinin hayatını kaybettiği katliamın üzerinden 4 yıla yakın süre geçti. Katliamın faillerinden hesap sormak için yaşamını yitirenlerin aileleri tarafından kurulan 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği, önceki dün İzmir Gündoğdu Meydanı’nda kutlanan 1 Mayıs mitinginde yerini aldı. Üzerinde katliamda yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının yer aldığı “10 Ekim’i unutmadık, unutturmayacağız” pankartı ile alana giriş yapıldı. Katliamda yaşamını yitiren İsmail Kızılçay’ın arkadaşı ve yakını Hatice Tel, her mitingde olduğu gibi yine yoldaşlarını alana getirdiklerini söyledi.
 
‘Kamudan kimse yargılanmadı’
 
Her eylem ve 1 Mayıslarda 10 Ekim Ankara Garı’nda katledilen canları alana taşıyarak onlara olan sorumluluklarını yerine getirmeye çalıştıklarını belirten Hatice, her zaman yoldaşlarıyla alanlarda olacaklarını vurguladı. Katliamla ilgili görülen dava duruşmalarında, her davada olduğu gibi yine bir tiyatronun sahnelendiğini dile getiren Hatice, “Bizim derdimiz esas katillerin o salona getirtilip oturtulmasıydı ama birkaç piyonun üzerinden götürüldü dava. Onlar da cezalarını almadı. Biz hep söylüyoruz. Katillerin kim olduğunu biliyoruz. O polisler o gün canlarımızın üzerine gaz sıkan polisler. Dönemin İçişleri Bakanı Efkan Ala hiç yargılanmadı. Kamudan kimse yargılanmadı. Esas sorumlu kamudur bu davada” dedi.
 
‘Devrimcilere düşen görev birlikteliktir’
 
Alana demokrasi, özgürlük ve daha güzel bir ülke, gelecek için geldiklerini kaydeden Hatice, sömürüsüz, savaşsız bir ülke için mücadele verilmesi gerektiğini söyledi. Ankara, Diyarbakır, Suruç ve Reyhanlı katliamlarının birbirinden farklı olmadığını ifade eden Hatice, “Buradaki saldırılar demokrasiye, özgürlüğe, bilince saldırıdır. Bunu herkes biliyor ve çözümlemiş durumda. Devrimcilere düşen görev birlikteliktir. Faşizme karşı birleşik bir cephe oluşturmamız gerekiyor. Nasıl onlar kenetlendiyse bizlerin kenetlenmesi gerekiyor. Birbirini korumalı daha ileriye gitmek zorundayız. Faşizmin zindanlarında değil alanlarda birleşelim ki o zindanları da boşaltalım” ifadelerini kullandı.