Tutsakların ölüm orucu eylemi 4'üncü gününde

  • 09:12 3 Mayıs 2019
  • Güncel
HABER MERKEZİ - PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle cezaevlerinde başlatılan ilk grubun açlık grevi eylemi 139'uncu gününde devam ederken, 15 tutsağın başlattığı ölüm orucu 4'üncü gününde. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle cezaevlerinde açlık grevinde olan tutsaklar eylemlerini bir üst aşamaya taşıyarak 30 Nisan'dan itibaren ölüm orucuna başladı. Van, Diyarbakır, Bakırköy ve Gebze cezaevlerinde 5'i kadın toplam 15 tutsak ölüm orucu eylemlerinin 4'üncü gününe girdi. Devlet yetkililerinin sessizliği ve duyarsızlığına karşı eylemlerini ölüm orucuna dönüştüren tutsaklar, "Yükselen direniş çığlıklarımızı duymayanlar ve görmeyenler bir an olsun kendi insanlığını sorgulamalıdır. Direnişimizi zaferle taçlandıracağız ve mutlaka kazanacağız" dedi. 
 
Ölüm orucuna giren tutsakların birçoğu daha önce açlık grevinde olan isimler.  
 
Ölüm orucunda olan tutsaklar şöyle:
 
Aslı Doğan: Elazığ Karakoçan doğumlu. 36 yaşında. 19 yıl hapis cezası almış ve 14 yıldır tutsak. Gebze Kadın Kapalı Cezaevi'nde.
 
Zozan Çiçek: 1992 Diyarbakır doğumlu. 9 yıl 9 ay ceza alan Zozan, 3 yıla yakındır Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi'nde tutsak bulunuyor. 1 Mart'tan bu yana süresiz-dönüşümsüz açlık grevindeydi. 
 
Nesrin Akgül: Muş Varto doğumlu. 15 Ocak'ta süresiz-dönüşümsüz açlık grevine dahil oldu. 2008 yılından bu yana tutuklu olan ve 18 yıl hapis cezası alan Nesrin, şu an Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi'nde. 
 
Şükran Aydın: Erzurumlu ve 22 yaşındayken Antep'te yakalandı, işkenceye maruz kaldı. 12 yıldır tutuklu olan Şükran, 130 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Şükran, Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi'nde. 
 
Ardıl Çeşme: Diyarbakır Lice doğumlu. 1994 yılında müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Gebze Kadın Kapalı Cezaevi'nde 1 Mart'ta süresiz-dönüşümsüz açlık grevine dahil oldu.
 
Ahmet Topkaya: Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi'nde. Ahmet de 1 Mart'tan itibaren açlık grevindeydi. 
 
Ferhat Turgay: Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi'nde. Müebbet hapis cezası alan Ferhat, ölüm orucu direnişine katılanlar arasında. 
 
Ergin Akhan: Muşlu. Diyarbakır'da 2015 yılında tutuklandı ve Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi'nde. 
 
Enver Dönmez: Urfa Viranşehirli olan Enver Dönmez, Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutsak. Enver, 1 Mart'tan bu yana açlık grevindeydi.
 
Abdulhalik Kaplan: Diyarbakır Liceli olan Abdulhalik Kaplan, Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutsak.  
 
İhsan Bulut: Van Yüksek Güvenlik Kapalı Cezaevi'nde tutsak. İhsan, 23 Şubat'ta girdiği açlık grevi eylemini, 30 Nisan'dan itibaren ölüm orucuna dönüştürdü.
 
Ahmet Anığı: 26 yaşında olan Ahmet, Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nde 1 Mart'tan bu yana açlık grevindeydi.
 
Özhan Ceyhan: Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nde. Ölüm orucuna dahil oldu. 
 
Vedat Özağar: Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nde tutsak olan Vedat Özağar da ölüm orucu direnişçilerinden. 
 
Erol Çelik: Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nde ölüm orucuna dahil olan tutsaklardan.