3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü: 13 gazeteci açlık grevinde

  • 11:17 3 Mayıs 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - MKGP, 2’nci yılında kadın gazetecilere dönük 4 aylık hak ihlalleri raporunu açıklayarak, 13 gazetecinin tecride karşı açlık grevinde olduğunu, 14 kadın gazetecinin ise mesleğinden kaynaklı tutuklandığını kamuoyuyla paylaştı.
 
Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MKGP), kuruluşunun 2.yılını geride bıraktığı 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü günü dolayısıyla kadın gazetecilere yönelik hazırladığı 4 aylık hak ihlalleri raporunu İnsan Hakları Derneği’nde (İHD) kamuoyuyla paylaştı. Açıklamaya Mezopotamya Ajansı (MA) muhabirleri, JİNNEWS (Kadın Haber Ajansı) muhabirleri, MKGP üyeleri ve çok sayıda basın mensubu katıldı. Raporun Kürtçesini MGKP üyesi Fatime Tekin,  Türkçesini  ise MKGP Sözcüsü Ayşe Güney okudu.  Ayşe, Türkiye'de her geçen gün basın özgürlüğü üzerindeki baskıların artarak devam ettiğine dikkat çekti.
 
‘Tekelleşen medya organlarına her gün yenisi ekleniyor’
 
Tekelleşen ve biat etmesi üzerinden oluşturulan medya organlarına her gün bir yenisinin eklendiğine dikkat çeken Ayşe, 2016'da ilan edilen OHAL'in ardından 173 medya kuruluşunun kapatıldığını binlerce basın emekçisinin işsiz kaldığının altını çizdi. Bu kara tablonun giderilmesi adına tek bir adım atılmadığını ifade eden Ayşe, “Binlerce yazıya, haber ajanslarına, gençlik haber portallarına internette erişim engellendi. Geçirmiş olduğumuz seçim sürecinde iktidar yanlısı basın kuruluşları yaptıkları haberlerle gazetecilik ilkelerini alt üst etti. Medya baskı altına alınarak her türden özgürlük hakkı, çalışma, kendini ifade etme, yargının bağımsızlığı gibi pek çok toplumsal alan etkisiz hale getirildi. Böylesi bir atmosferde basın gerçekleri halka taşıma vasfını yitirdi” diye konuştu.
 
‘Sessiz kalan medya yaşanacak toplumsal infialden sorumludur’
 
Gazetecilerin bilinmeyenleri açığa çıkarmakla hükümlü olduğunu söyleyen Ayşe, günümüzde ise bilinenleri dahi olduğu gibi yazmanın büyük bir cesaret örneği oluşturduğunu aktardı. PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması Türkiye'de kalıcı barış ve demokrasinin önünün açılması talebiyle DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven başlatmış olduğu açlık grevi eylemi 177'nci gününde devam ettiğini kaydeden Ayşe, 5 kadın tutsağın içerisinde yer aldığı farklı cezaevlerinden 15 tutsağın başlattığı ölüm orucunun ise 4’üncü gününde devam ettiğini belirtti. 7 tutsağın tecride karşı yaşamına son verdiğini anımsatan Ayşe, tamamen var olan hukukun işletilmesi üzerinden başlatılmış olan eylemi görmezden gelen havuz medyasının bedenini açlığa ve ölüme yatırmış insanların yaşadıklarından ve olabilecek olumsuzluklar karşısında oluşacak toplumsal infialden sorumlu olduğunu vurguladı.
 
‘Türkiye 2019’a karanlık bir tablo ile giriyor’
 
Ayşe konuşmasını şöyle sürdürdü: “Binlerce insan en insani taleplerle ölüme yatmıştır. Bu ağır bedel bizlerin özgür, huzur ve güvenli bir ortamda yaşaması içindir. Hangi düşünceden olursak olalım biz gazetecilere düşen görev, Türkiye'de yaşanan kaos ve baskı ortamını yıkacak tekrar halkları kenetleyerek korku politikalarını bertaraf edecek bu eyleme sahip çıkıp yaşamı sahiplenmek olmalıdır. 3 Mayıs 2019'a Türkiye karanlık bir tablo ile giriyor. RSF'nin 2019 basın özgürlüğü endeksine göre 180 ülke arasında 157'nci sırada yer alan Türkiye dünyanın en büyük gazeteci hapishanesi haline geldi. Şu an içerde tutuklu bulunan gazetecilerden 12'si açlık grevinde ve Kibriye Evren 139'uncu gününde devam ediyor. Sessizlik sadece eylemde yer alanları değil, insanlığı öldürür. En çok baskıya maruz kalmış olan biz gazeteciler bunu çok iyi biliyor ve buradan meslektaşlarımıza sesleniyoruz.
 
‘Cesaretimizi yitirmeyeceğiz’
 
Gazeteciliğin artık bir mücadele alanına dönüştüğü böylesi zamanlardan geçmekteyiz bu sessizliği cesaretimizle kıralım. Mesleğimizi ve yaşam hakkını yaşadığımız coğrafyanın demokrasi ve barışını savunalım. Bizler kadın gazeteciler olarak, tek ses ve siyaha bürünmüş olan basın gerçekliği karşısında, Türkiye'deki tüm renkleri kendi içimizde barındırarak, gerçeği ve yalnız gerçeği yazacak tüm dünyaya gösterecek ve bir an olsun cesaretimizi yitirmeyeceğiz. Tüm meslektaşlarımızın Dünya Basın Özgürlüğü Gününü kutluyor ve basın ve ifade özgürlüğü için seslerini yükseltmeye çağırıyoruz.”
 
Ayşe açıklamanın ardından Türkiye'de kadın gazetecilerin yaşadığı hak ihlalleri ve açlık grevindeki gazetecileri şu şekilde sıraladı:
 
“* 1 gazeteci tutuklandı ve 14 gazeteci tutuklu.
 
* 5 gazeteci tahliye edildi.
 
* 30 gazeteci yargılandı.
 
* 2 gazeteci beraat etti.
 
* 2 gazeteci darp edildi.
 
* 2 gazeteci katledildi.
 
* 3 gazetecinin telefonu dinlendi.
 
Açlık grevindeki gazeteciler:
 
Kibriye Evren (139. Gün)
 
Gülistan İke (138. Gün)
 
Dilbirin Turgut (Tarsus Kadın Kapalı Cezaevi'nde 15 Ocak'tan bu yana açlık grevinde)
 
Reyhan Hacıoğlu (Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi'nde 1 Mart'tan bu yana açlık grevinde)
 
Özlem Seyhan (Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi'nde 1 Mart'tan bu yana açlık grevinde)
 
Nedim Türfent, (Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nde 1 Mart'tan bu yana açlık grevinde)
 
Uğur Akgül (Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi'nde 1 Mart'tan bu yana açlık grevinde)
 
Ziya Ataman (Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi'nde 1 Mart'tan bu yana açlık grevinde)
 
Abdulkadir Turay (Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi'nde 1 Mart'tan bu yana açlık grevinde)
 
Çetin Kurşun (Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi'nde 1 Mart'tan bu yana açlık grevinde)
 
Mehmet Güleş (Elazığ 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nde 5 Mart'tan bu yana açlık grevinde)
 
İdris Yılmaz (Elazığ 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi'nde 1 Mart'an bu yana açlık grevinde)
 
İdris Sayılğan (Trabzon E Tipi Kapalı Cezaevi'nden 1 Mart'an bu yana açlık grevinde)
 
Tutuklu Gazeteciler:
 
*Ayşe Düzkan - Gazeteci
 
*Aslı Ceren Aslan, Özgür Gelecek yazı işleri müdürü     
 
*Ayşe Nazlı Ilıcak, Yarına Bakış gazetesi yazarı  
 
*Ayşenur Parıldak, Haberdar ve Zaman              
 
*Burçin Dokgöz, Çorum eski Zaman ve Cihan muhabiri
 
*Ceren Taşkın, Hatay'ın Sesi     
 
*Hanım Büşra Erdal, eski Zaman muhabiri ve köşe yazarı            
 
*Hatice Duman, Atılım gazetesi sahibi ve yazı işleri müdürü       
 
*Kibriye Evren, JinNews muhabiri
 
*Meltem Oktay, DİHA
 
*Pınar Gayıp, ETHA muhabiri
 
*Reyhan Hacıoğlu, Özgürlükçü Demokrasi editörü
 
*Semiha Şahin, ETHA editörü
 
*Tuba Bulut, yeni yaşam gazetesi.”