Tutsak annesi Vesile: Zalim kadar sessiz kalan da suçludur

  • 09:01 5 Mayıs 2019
  • Güncel
İZMİR - Anneler sokağa çıkarken kimsenin bu süreci evinde geçirmemesi gerektiğini belirten Vesile Yıldırım, “Televizyon karşısında ah vah etmek tepki vermek değildir, gelin omuz verin bize” diye seslendi.
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle bölge ve Türkiye cezaevlerinde binlerce tutsak aylardır açlık grevinde. 15 tutsak ise taleplerine karşılık aylardır bir adım atılmaması ve toplumun tepkisizliği nedeniyle eylemini ölüm orucuna dönüştürdü. Ölüm sınırında bulunan tutsaklardan her an kötü haber alma kaygısıyla yaşayan anneleri ise sokaklarda çocuklarına ses olmaya çalışırken polis saldırısına maruz kalıyor. 
 
25 yıldır Şakran 3 No’lu T Tipi Cezaevi’nde bulunan hasta tutsak Abdurrahman Yıldırım’ın annesi Vesile Yıldırım, tüm anne ve babalara, “Televizyon karşısında ah vah etmek tepki vermek değildir, gelin omuz verin bize” diye seslendi. 
 
‘4 kişi de olsanız cezaevi önünde oturun’ 
 
Kulağının arkasındaki şarapnel parçasının beynine yakın olması nedeniyle sürekli risk altında olan ve uzun süredir ameliyat edilmeyi bekleyen Abdurrahman Yıldırım, koğuşta açlık grevinde olan arkadaşlarının refakatçiliğini yapıyor. Her cezaevine gittiğinde oğlunun dışarıdaki eylemsellikleri sorduğunu aktaran Vesile, şunları paylaştı: “Bütün tutsak annelerine ve babalara sesleniyorum. Çocuklarımız açken su bile boğazımızda kalıyor. Lütfen evlerinizde oturmayın, birbirinize omuz verin. Ben üzerime ne düşerse yapacağım. Artık ciğerlerimiz yanıyor. Oğlumun yanına gittim ‘Anne artık yeter gelin zindanın kapısına oturun, cenazeler mi çıksın istiyorsunuz. 4 anne de olsa oturun’ dedi.”
 
‘Anneler olarak kararlıyız’
 
Başta anneler olmak üzere kadınlar ve tüm toplumun sokağa çıkması gerektiğini ifade eden Vesile, “Konak’ta eylem yaparken biz 10 anneydik ama belki bin polis vardı. TOMA’ları hazırlamışlar bize su sıkacaklardı. Onların da anneleri var, onların da çocukları var. Kimse bize engel olamaz. Gelsinler alsınlar, su sıksınlar ne bela yaparlarsa yapsınlar. Biz bu bilinci Abdullah Öcalan’dan aldık. Tutsaklar da tecrit kaldırılsın istiyorlar, hukuk istiyorlar. Onların talepleri yerine gelsin açlık grevleri bitirilsin artık” diye konuştu.