Aileler Koşuyolu'ndaki ablukayı direnişleri ile kırdı

  • 13:58 5 Mayıs 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - Açlık grevi eylemcilerinin aileleri polisin tüm engellemelerine rağmen Koşuyolu Park'ında oturma eylemi gerçekleştirdi. Polisin kalkanlar ile yaptığı saldırıya direnen aileler TUAY-DER binası önünde eylemlerine devam ediyor.  
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan'a uygulanan tecridin kaldırılması talebiyle yakınları açlık grevinde olan aileler bugün bir kez daha Diyarbakır'ın merkez Bağlar ilçesinde bulunan Koşuyolu Parkı'nda bir araya geldi. Sabah saatlerinde zırhlı araç ve barikatlar ile çevrilen parka giriş çıkışlar da kontrol altına alındı. Ablukaya rağmen aileler Koşuyolu Parkı'na gelerek oturma eylemi gerçekleştirmek istedi. Ailelerin eylemine izin vermeyen polis 5'i kadın 7 kişiyi darp ederek gözaltına aldı. 
 
Engellemelere rağmen oturma eylemine geçildi
 
Ardından anneler Koşuyolu Parkı'na girerek polisin tüm engellemelerine rağmen burada oturma eylemi gerçekleştirdi. Çocuklarının ölmesini istemediklerini ifade eden anneler, "Bijî berxwedana zindana", "Siyasi tutsaklar onurumuzdur", "Direne direne kazanacağız" sloganları attı. 
 
Çevik kuvvet polisleri tarafından ablukaya alınan ailelere HDP Diyarbakır Milletvekilleri Musa Farisoğulları, Saliha Aydeniz, avukatlar, HDP ve DBP yöneticileri de eşlik etti. Annelere destek vermek isteyenler ise polislerin sert saldırısı ile karşılaştı. 
 
Polis annelere kalkanlarla saldırdı
 
Oturma eyleminin ardından anneler TUAY-DER binası önüne yürümek istedi. Polis, ailelerin yürümesine izin vermeyeceklerini ifade ederek, engellemeye çalıştı. Bunun üzerine bir grup anne kalkanlar ile itildi. Milletvekili Saliha Aydeniz buna tepki göstererek, "Siz anneleri itemezsiniz, annelere dokunamazsınız. Haddinizi bilin" dedi.
 
Aileler TUAY-DER önünde oturma eyleminde
 
Annelerin yürümekte ısrar etmesi ardından polisler toplu yürüyüşe izin vermeyeceklerini ve gruplar halinde parktan çıkabileceklerini belirtti. Anneler bunu kabul etmeyerek beraber yürümek için direndi ve toplu bir şekilde sloganlar ile yürüyüşe başladı. TUAY-DER binasının önüne gelen aileleri burada bir grup sloganlarla karşıladı. Aileler burada oturma eylemine başladı.