Bakırköy'de polis kalkanları önünde oturma eylemi

  • 14:11 5 Mayıs 2019
  • Güncel
İSTANBUL- Çocukları açlık grevinde olan ailelerin Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi önünde yapmak istediği oturma eylemine polis engel oldu. Bunun üzerine aileler polis kalkanları önünde eylemlerini  gerçekleştirdi.
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle çocukları açlık grevinde olan ailelerin Bakırköy L Tipi Kadın Kapalı Cezaevi önünde başlattığı nöbet eylemi bugün de devam etti. Aileler eylem öncesi E5 Yolu üzerinde bulunan Çocuk Sitesi Otobüs Durağı'nda bir araya geldi. Eylemde ailelere Halkların Demokratik Partisi( HDP) Urfa Milletvekili Ömer Öcalan, İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm ve Özgürlükçü Hukukçular Derneği avukatları da eşlik etti. Buradan başlayarak cezaevine doğru yürüyüşe geçildi. 
 
Ailelere polis engeli
 
Polisler cezaevine giden yol üzerinde barikat kurarak ailelerin gitmesine engel olmaya çalıştı. Polis barikatına takılan aileler ve milletvekilleri bir sure polisle tartıştı. Bakırköy İlçe Emniyet Müdürü ile tartışan milletvekileri engellemenin hukuksuz olduğunu belirtti. Emniyet müdürü ise cezaevinin genel güvenliği gerekçesiyle oturamayacaklarını ileri sürdü. Bunun üzerine Züleyha Gülüm, "Oturmanın nesi yasak" diye karşılık verdi.
 
Polis cezaevinde olanların "terör suçlusu" olduğunu iddia ederken Milletvekili Ömer Öcalan,"Yarın kimin terör suçundan cezaevine gireceği belli değil. 5 yıl önce bizim önümüzü kesen, toplumsal olaylara müdahale eden, kendine kolluk kuvvetiyim diyen yüzlerce kişi şuan cezaevinde. Sizinle beraber çalışan ve mesai yürüten hakiminden, savcısından ve polisinden hepsi cezaevinde" dedi. 
 
'Emir ve talimatla çalışıyorsunuz'
 
İlçe Emniyet Müdürü sessiz oturma eyleminin suç olduğunu iddia etti. Bunun üzerine Ömer Öcalan, "Yasalar doğrultusunda bize verilen hakları kullanıyoruz. Siz geçmiş önümüze ne yasaya dayanarak, ne bir kuruma dayanarak bize engel oluyorsunuz. Güvenlikle alakası yok. İstanbul'un göbeğinde kimse gelip bu şehri bu ülkenin güvenliğini tehlikeye düşürecek durumda değil. Biz biliyoruz siz emir ve talimatla çalışıyorsunuz" diyerek karşılık verdi. 
 
Aileler polis kalkanı önünde eyleme geçti
 
Tartışmanın ardından aileler polis barikatının önünde bir süre oturma eylemi gerçekleştirdi. Ardından "Biji berxwedana zindanan" sloganları ve alkışlarla Şirinevler Meydanı'na kadar yürüyüş gerçekleştirildi. 
 
Eylem Şirinevler Meydanı'nda son buldu.