Leyla Güven Bobby Sands'i andı: Şimdi bizim halklarımızın zamanı

  • 15:25 5 Mayıs 2019
  • Güncel
HABER MERKEZİ - Dünya mücadele tarihinin en genç isimlerinden olan ve açlık grevi eyleminde yaşamını yitiren Bobby Sands'i anan Leyla Güven, "Şimdi bizim halklarımızın zamanıdır sevgili Bobby Sands..." mesajı paylaştı. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan'a uygulanan tecridin kaldırılması talebiyle 179 gündür süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla güven, Bobby Sands'i yaşamını yitirişinin yıldönümünde andı. Kuzey İrlandalı siyasetçi  Bobby Sands, 1972 yılında tutuklanarak cezaevine girdi ve kısa ömrünün büyük bir bölümünü cezaevinde geçirdi. 1981 yılında siyasi tutsakların statülerinin iyileştirilmesi için başlattığı açlık grevi sırasında dışarıdaki örgütlü çabayla Parlamento'ya seçilen Bobby, açlık grevinin 66'ıncı günü olan 5 Mayıs 1981 yılında yaşamını yitirdi. 
 
Leyla, günün anlam ve önemine ilişkin sosyal medya hesabından Bobby Sands'in Kuzey İrlanda'nın en büyük şehri olan Belfast'taki Sinn Féin binasının duvarındaki resmi ile, Deniz Gezmiş ve arkadaşları, 15 ölüm orucu direnişçisi ve beyaz tülbentli annelerin fotoğrafı ile beraber şu mesajı paylaştı: 
 
"Mücadele tarihlerinden süzülerek geldiğimiz aşama, analarımızın başlattığı beyaz tülbentliler hareketi ile devam ediyor. Şimdi bizim halklarımızın zamanıdır sevgili Bobby Sands..."