Darp edilerek gözaltına alınan tutsak anneleri: Pes etmeyeceğiz

  • 17:23 5 Mayıs 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - Koşuyolu Parkı'nda yapmak istedikleri oturma eylemi öncesi gözaltına alınan tutsak anneleri, polis aracı içinde darp edildiklerini belirterek, "Pes etmeyeceğiz" dedi. HDP'li vekil Saliha Aydeniz ise "Bu çığlığı duyun ve annelerin üzerinden elinizi çekin" diyerek devleti anayasasına uymaya çağırdı.  
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan'a uygulanan tecridin kaldırılması talebiyle yakınları açlık grevinde olan ailelerin Diyarbakır'ın merkez Bağlar ilçesinde bulunan Koşuyolu Parkı'nda yapmak istediği oturma eylemine yapılan polis saldırısı ve 5'i kadın 7 kişinin darp edilerek gözaltına alınması yapılan açıklama ile protesto edildi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi ve Tevgera Jinên Azad tarafından HDP Diyarbakır İl Binası önünde yapılan açıklamaya gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan anneler de katıldı. Açıklamada konuşan HDP'li vekil Saliha Aydeniz, annelere dönük polis saldırısını kınadı. 
 
'Annelerin üzerinden ellerinizi çekin'
 
Saliha devamında şöyle konuştu: "Anneler günlerdir insanlığa yakışmayan, hukuka sığmayan saldırılarla karşılaşmaktalar. Bizler HDP Kadın Meclisi ve TJA olarak annelere yapılan bu saldırıyı kınıyoruz ve her zaman annelerin yanında olacağımızın bilinmesini istiyoruz. Annelerin talepleri bu devletin hukukuna uyması talebidir. Anneler devlet yasaların uysun istiyorlar, çocukları ölmesin istiyorlar. Bugün tecrit için açlık grevine başlayan tutsakların durumu kritik aşamaya ulaşmış durumdadır. Tutsaklar talepleri karşılanıncaya kadar eylemlerine devam edeceklerini söylüyorlar ve aileleri onların sesinin duyulması için eylem yapıyorlar. Anneler haklıdır ve bizler de annelerin yanında olacağız. Bu sesin duyulması için elimizden geleni yapacağımız bilinmelidir. Türkiye kendi anayasasına uymalıdır. Bu çığlığı duyun ve annelerin üzerinden elinizi çekin." 
 
'Çocuklarımızın yerine ölmeye hazırız'
 
Anneler ise eylem öncesi gözaltına alındıklarını dile getirerek, tepki gösterdi. Bir tutsak annesi, "Biz burada olacağız. Öleceğimizi de bilsek buradan ayrılmayacağız. Sabah bizi döve söve gözaltına aldılar, bizi darp ettiler. Dolmuşun içinde bize Diyarbakır turu attırdılar. Araçta bizi itip, kaktılar. Ellerinden geleni yapsınlar, biz her gün sokağa çıkmaya devam edeceğiz. Pes etmeyeceğiz. Çocuklarımızın yerine ölmeye hazırız" diye ifade etti.