4 çocuğuyla gözaltına alındı ‘örgüt üyeliği’ cezası verildi: Hastalıkları ağırlaşıyor

  • 09:04 6 Mayıs 2019
  • Güncel
Zeynep Durgut
 
VAN - 4 oğluyla birlikte gözaltına alınan 65 yaşındaki Paviz Demir, cezasının onaylanması ile "örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklandı. Birçok hastalığı bulunan Paviz’in cezaevi koşullarında giderek kötüleştiğini ve tek başına ihtiyaçlarını karşılayamadığını belirten ailesi, tahliyesini istedi. 
 
İnsan halkı savunucularının, hekimlerin ve ailelerin yıllardır dile getirdiği hasta tutsakların durumuna ilişkin Adalet Bakanlığı tarafından herhangi bir düzenleme yapılmadı. Öte yandan ağır hastalıklarına rağmen 85 yaşındaki Sise Bingöl gibi birçok tutsağa Adli Tıp tarafından “cezaevinde kalabilir” raporu veriliyor. Cezaevinde durumu ağırlaşan tutsaklardan biri de yaşından ve cezaevi koşullarından dolayı durumu ağırlaşan 65 yaşındaki Paviz Demir. 
 
Çocuklarıyla birlikte tutuklandı
 
18 Nisan 2012 tarihinde “KCK” adı altında gerçekleştirilen operasyonlarda 4 oğlu ile beraber gözaltına alınıp tutuklanan Paviz, 3 ay Bitlis E Tipi Cezaevi’nde tutulduktan sonra Muş E Tipi Kapalı Cezaevi’nde sürgün edildi. 4 Aralık 2012’de çıkartıldığı mahkeme tarafından tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilen Paviz’in dosyası karara bağlanarak, “örgüt üyeliği” gerekçesiyle 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Paviz, 5 Mart’ta tekrar tutuklanarak cezaevine gönderildi. 
 
‘Türkiye’de tutuklanmak için Kürt olmamız yeterli’
 
Oğlunun eşi Pakize Demir, Paviz’in migren, bel fıtığı, şeker ve tansiyon hastası olduğunu belirterek, “KCK operasyonlarında 4 oğluyla beraber gözaltına alındı. Mahkemede bir oğluna 6 yıl 3 ay ceza verildi. Paviz anne ve 3 çocuğu tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Ancak daha sonra dosya kapsamında Paviz anneye 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Dosyasında suç olarak görülebilecek hiçbir şey yok. Türkiye’de tutuklanmak için Kürt olmamız yeterli” dedi. 
 
‘O koşullarda kalamaz’ 
 
Şuan Türkiye cezaevlerinde binlerce hasta tutsağın “cezaevinde kalamaz” raporu olmasına rağmen tahliye edilmediğini hatırlatan Pakize, “Benim kayınvalidem hasta. Görüşlerine gittiğimizde iyi görmüyoruz, durumu çok kötü. Dört duvar arasında yapamaz ve yaşayamaz. 65 yaşındaki bir kadın elle tutulur hiçbir bir delil olmadığı halde cezaevinde tutuluyor. Kayınvalidem çocuklarına bakmak için gece gündüz çalışıyordu. Bizler verilen bu cezayı kabul etmiyoruz. Bir an önce serbest bırakılması gerekir. Koğuştaki kadın arkadaşların yardımıyla ihtiyaçlarını karşılıyor. Cezaevinde daha fazla kalamaz. Artık görüşlere çıkmakta zorluk yaşıyor. Durumu gün geçtikçe kötüleşiyor” diye anlattı.  
 
‘Anneliği kutsayanlar Kürt annelerine işkence ediyor’
 
Cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine her gün bir yenisi eklenirken, söz konusu Kürtler olunca devletin çocuk, yaşlı dinlemediğini vurgulayan Pakize, şunları dile getirdi: “Böylesi bir cezalandırma politikasını kabul etmiyoruz. Hasta olan bütün tutsakların bir an önce serbest bırakılması gerekiyor. Bu durum ne vicdani ne de hukukidir. Bu zulümdür, işkencedir. Her gün ‘cennet annelerimizin ayakları altındadır’ diyenler söz konusu Kürt anneleri olunca her işkenceyi ve her zulmü de eksik etmezler. Bu zulme ve hukuksuzluğa bir an önce son versinler.”