Amigurumi sanatı ile oyuncak yapımı ilgi odağı oldu

  • 09:06 6 Mayıs 2019
  • Emek/Ekonomi
Hamdiye Çiftçi 
 
VAN - El örgüsü oyuncak sanatı (amigurumi) yöntemi ile iplere hayat vererek, kendi tasarımlarını yaratan kadınlar, hem güvenilir oyuncaklar üretiyor hem de stres atıyor.
 
Örgü tığı ve sık iğne tekniği kullanılarak çeşitli oyuncaklar yapılan amigurumi sanatı, kadınların yeteneği ile ilgi odağı oldu. Hemen her türlü iple amigurumi yapılabiliyor. Bebekler için olan tüysüz, pamuklu yünler amigurumi için ideal. Ayrıca kolay kopmayan bir iple örmek de oyuncağın ömrünü uzatıyor. Plastik oyuncaklar yerine iplerle yapılan bu oyuncaklar çocuklar için daha sağlık ve güvenli. 
 
El sanatları eğitmeni Zehra Akdağ (35), el örgüsü oyuncaklar yaparak kendi parasını kazanıyor. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi El Sanatları bölümü mezunu olan Zehra, aynı zamanda çocuk gelişimi öğrencisi. Yıllardır bu sanatı icra eden Zehra, Van’da birçok kurs açarak onlarca kişiye bu mesleği öğreti ve  yetiştirdi. 
 
‘Üretmeyi çok seviyorum’ 
 
Amigurumi sanatına bir merak sonucu lisede başladığını ve zamanla uzmanlaştığını belirten Zehra, “Çocuklarla oyun etkinlik derslerimiz vardı. Daha sağlam ve hijyenik oyuncaklar yapmak için bu konuda çalışmalar yaptım. O zaman amigurumi diye bir şey olduğunu bilmiyordum. Daha kalıcı olabileceğini düşündüğüm için örmeye önem verdim. Yaratıcıydım. Bir şeyleri üretmeyi çok seviyorum” dedi.
 
‘Stres atmaya yardımcı oluyor’ 
 
Hamilelik sürecinde çocuğu için bir arayışa girdiğini ve asıl o zaman doğal olması için üretmeye başladığını ifade eden Zehra, “Araştırdıkça daha çok sevdim. Birçok insanla tanıştım. Fikir alışverişi yaptık ve zamanla kendimi geliştirdim. Daha sonra örnekler aldım. Ördükçe daha çok şey yapmak istiyorsun, hevesleniyorsun. Aslında amigurumi meditasyon gibi. Ne zaman strese girsem,  elime tığı ve ipi alıp örüyorum. Yaratıcılığımla öğrendim amigurumiyi” diye konuştu. 
 
‘Birçok insanın ilgi odağı oldu’ 
 
Bu sanatın gelişmesi için özel ve gönüllü birçok kurs verdiğini dile getiren Zehra, “Amigurumi yayınlaştıkça birçok insanın ilgi odağı oldu. Van merkeze geldiğimde gönüllü olarak kurs açtım. Bu sanatı birçok kadın öğrendi. Öğretmeyi ve paylaşmayı seviyorum. Whatsapp ve instagram üzerinden  öğrenmek isteyen kişilere görüntülü ve anlatımlı, çizimli ders veriyordum. Çevremdeki birçok kişiye öğretmeye çalıştım. Çevremde bu işi merak eden birçok kişinin öğrenmesine vesile oldum. Bu insanların mutluluğunu görmek beni inanılmaz şekilde mutlu ediyor” ifadelerini kullandı. 
 
‘Amiguruminin hayal sınırları çok geniş’
 
Çocuklar için faydalı ve bir o kadar da güvenli olan oyuncak yapının kendisi için önemini aktaran Zehra, şöyle dedi: “Bu iş aşka dönüştü bende. O kadar severek örüyorum ki önce oyuncaklarla başladı, uyku arkadaşları, sevimli çizgi film karakterleri, kitap ayraçları, tabureler,  yastıklar, panolar akla gelebilecek her şeyi yapıyorum. Amiguruminin hayal sınırları çok geniş, hayal gücüne kalmış, şimdi oğluma oyun halısı yapıyorum.” 
 
‘Her kadın üretmeli’
 
Yaptığı el emeğine fiyat biçemediğini vurgulayan Zehra, “Bir oyuncak mağazasına girince 200 TL’ye oyuncaklar oluyor ama bu oyuncaklar 50-60 TL’ye satılıyor. Bu işi sevmenin yanı sıra ekonomik kazancım oldu. Hem de ciddi bir kazancım oldu. Ama tamamen gönüllü olarak yaptığım zamanlarımda oldu. Kendi ayaklarının üzerinde durabilmek apayrı bir mutluluk. Her kadın üretmeli” dedi.