İdil’in su sorunu çözüldü: Bozuk motor aylarca değiştirilmemiş

  • 09:03 7 Mayıs 2019
  • Yaşam
ŞIRNAK - Yerel seçimlerden önce 3 yıl boyunca kayyım tarafından yönetilen ve aylarca süren su kesintileri ile gündemden düşmeyen İdil’de kesintinin nedeninin bozuk su motoru olduğu öğrenildi. Halkın çektiği çileye rağmen kayyım tarafından aylarca değiştirilmeyen motor göreve gelen eşbaşkanlar tarafından değiştirildi.
 
31 Mart’ta gerçekleştirilen yerel seçimlerde Şırnak’ın İdil ilçesinde, yüzde 77’lik bir oy oranıyla Halkların Demokratik Partisi (HDP) birinci parti oldu. 3 yıl boyunca atanan kayyım tarafından yönetilen belediye, sık sık yaşanan su kesintileri ile gündeme gelmişti. Halkın defalarca tepki gösterdiği olayda kayyım belediyeye gelen kadınları da binadan çıkarmıştı.
 
Bozuk motor aylarca değiştirilmemiş!
 
Kayyımdan geri alındıktan sonra ilk iş olarak su sorunu çözmek için kollar sıvandı. Seçimlerden önce kayyım “suyun geldiği kaynakta su yok” ya da “sular taşmış hepsi çamurlu” diyerek yaşanan sorunun üzerini örterken, seçildikten sonra kaynağın olduğu yere giden eşbaşkanlar, ilçeye suyu taşıyan motorun bozuk olduğunu gördü. 
 
 
Kaç aydır bozuk olduğu bilinmeyen motoru çıkaran eşbaşkanlar, 40 bin TL’ye yeni bir motor alarak su sorununu çözdü.
 
‘3 yıl boyunca tek bir hizmet görmedik’
 
Sorunun çözülmesi ile 6 aydır suları akmayan Yeni Mahalle sakinlerinden Adile Tarak, “Kayyım zamanı aylarca susuz kaldık. Geçtiğimiz senenin Ramazan ayında günlerce tek damla su akmadı. Kayyıma ‘neden’ diye sormaya gittiğimizde de sürekli bizi oyalıyorlardı. Ben günlerce depodan ya da komşularımdan evime su taşıdığımı hatırlıyorum. İnsanlara bunu yapmaya hakları yoktu. Bize farklı şeyler söylüyordu şimdi öğreniyoruz ki motor bozulduğu için ilçeye su gelmiyormuş. Sadece su değil 3 yıl boyunca bize tek bir hizmeti olmadı. Ne yollarımız yapıldı ne de başka bir şey. Ama şimdi her şey eski haline geri dönecek” dedi.
 
‘Artık bizi kovmayacak bir belediyemiz var’
 
Aynı durumu yaşayan ilçe sakinlerinden Kıymet Acar ise, “Aylarca sularımız akmadı. Ya su depolarından ya da komşulardan su taşıdım. Buradaki insanlar dışarıdan su ala ala paraları kalmadı. Bazen bir damla bile gelmiyordu. Sular aktığında da ya kirli ya da kokuyordu. Bu duruma tepki gösterdiğimizde bizi belediyeden bile kovdular. ‘Sizin haddiniz değil burası sizin yeriniz değil’ dediler. Şimdi biraz daha düzgün akıyor sularımız. Artık sorun olsa da gittiğimizde bizi kovmayacak bir belediyemiz var” diye konuştu.