Kardeşi açlık grevinde olan Zerya Tekin: Bu talep insani bir taleptir bizler de arkasındayız

  • 09:05 7 Mayıs 2019
  • Güncel
Rengin Azizoğlu
 
DİYARBAKIR -129 gündür açlık grevinde olan Ahmet Tekin'ın ablası Zerya Tekin, açlık grevi eylemcilerinin tecrit kırılana kadar direnişlerinden asla vazgeçmeyeceklerini vurgulayarak, "Elimizden hiçbir şey gelmiyor. Çaresizce beklemek çok kötü. Bu direnişin güzel bir şekilde sonuçlanmasını istiyoruz. Tek isteğimiz Sayın Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması" dedi.
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Leyla Güven'in başlattığı açlık grevi  eylemi, 7 bini aşkın tutsağın da katılımıyla sürüyor. Silvan'da ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından başlayan çatışmalar sonrası gözaltına alınan Ahmet, aleyhinde ifade verildiği için 17 yaşında tutuklandı. Ahmet, iki yıl süren duruşmalar sonucunda, geçen yıl cezası kesinleşerek 24 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ahmet, 26 Aralık'ta tecridin kaldırılması talebiyle Elazığ F Tipi Kapalı Cezaevi’nde başladığı açlık grevi eylemine 129 gündür devam ediyor.
 
'Kararları kesindir, asla vazgeçmeyecekler'
 
Ahmet'in açık görüşlerine giden ablası Zerya Tekin, kardeşinin durumunun iyi olmadığını kaydederek, Ahmet’in görüşe odasının yakın olması sayesinde çıkabildiğini belirtti. Zerya, "Durumu hiç iyi değil. Duyma sorunları var, yürümekte zorluk çekiyor. Açlık grevine girdiğinde ilk 40 gün tek başına kaldı. Hiçbir doktor kontrolü yapılmadı. Refakatçisi yoktu. Şu an iki kişiyle beraber kalıyor. Telefonla görüştüğümüzde dediklerimizi defalarca tekrarlamak zorunda kalıyoruz. Her konuştuğumuzda bize, 'Tecrit kırılana kadar açlık grevine devam edeceğiz. Sesimize ses olun. Herkes birlik beraberlik içinde bu direnişe katılmalı' diyor. Kararları kesindir, asla vazgeçmeyecekler" dedi.
 
'Çaresizce beklemek çok kötü'
 
Ahmet'in genç yaşında bu direnişin bir parçası olmasının kendileri için gurur verici olduğunu ifade eden Zerya, bir yanıyla da durumunun kendilerini derinden sarstığını söyledi. Zerya, "Bizler için bu adımı atmışsa bizim de en kısa sürede bu çözümü yaratmamız gerekiyor. Bu direnişin güzel bir şekilde sonuçlanmasını istiyoruz. Elimizden hiçbir şey gelmiyor. Çaresizce beklemek çok kötü. Tek isteğimiz Sayın Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması. Bu talep insani bir taleptir. Bizler de bu talebin arkasındayız" diyerek kardeşi Ahmet’e destek verdi. 
 
'Elimizden ne geliyorsa yapalım'
 
Ahmet’in açlık grevine şaşırmadıklarını belirten Zerya, Ahmet'in böyle bir süreçte bu iradeyi göstereceğini beklediklerini dile getirdi. Zerya, "2016'da da açlık grevine girmişti. Bu direniş başladığında da içinde olacağını düşündük. Ancak bu direnişin bu kadar uzayacağını beklemiyorduk. Madem bu kadar uzun sürdü, bizim de birlik ve beraberlik içinde olmamız lazım. Elimizden ne geliyorsa yapalım. 8 cenaze az değil. Hiçbir anne yüreği bunu kabul etmez. Bu insani bir taleptir ve bu Türkiye Devleti'nin elinde. Lütfen bir daha bir ana yüreği yanmasın" diyerek kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu.
 
‘Çocuklarımızın arkasındayız’
 
Anne Zeynep Tekin ise oğlunun açlık grevine girdiğini kendisine söylemediğini, haberi komşularından aldığını dile getirdi. Zeynep, yetkililere ve yurttaşlara şu sözlerle seslendi: "Biz artık ezilmek istemiyoruz. ‘Bu zulüm üzerimizden kalksın’ diye açlık grevine girdiklerini söyledi. Çocuklarımızın arkasındayız. Bu direnişe mecburlar. 7 bin insan bu direniştedir. Yazık değil mi onlara aylardır açlar? Bizler de bu açlığın bitmesini istiyoruz. Gece gündüz ağlıyoruz. Ciğerimiz yanıyor. Biz bu talebin kabul edilmesini istiyoruz. Tecridin kalkmasını istiyoruz. Başlarına bir şey gelmesin, çocuklarımızın cenazesi çıksın istemiyoruz. Çocuklarımız bunu hak etmiyor. Zaten orada esirdirler. Sabah akşam dua ediyoruz. Kürt halkı olarak ayağa kalkmamız lazım. Onlar bizim çocuklarımız açlar, durumları çok kötü."