İkinci saldırıyla karşı karşıya olan Efrînliler: Şehba’dan bir yere gitmiyoruz

  • 10:12 7 Mayıs 2019
  • Güncel
Sozda Oremar - Hesna Muhemed
 
ŞEHBA - TSK destekli grupların Şehba Bölgesi’ne dönük saldırılarına tepki gösteren Efrînli kadınlar, “Şehba’nın da işgal edilmesine izin vermeyeceğiz. Ne saldırılardan ne de sınırlardan korkmuyoruz. Toprağımıza bağlıyız ve bu saldırılara karşı direnişimizi büyüteceğiz” dedi. 
 
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve ona bağlı grupların Efrîn’e dönük saldırıların ardından şimdi de binlerce Efrînli’nin göç etmek zorunda kaldığı Şehba Bölgesi hedefe alındı. Günlerdir Suriye rejim askerleri ve yerel birliklerin denetiminde olan Efrîn’in Şera ilçesine bağlı Malikiye, Maranez ve Şêwarxê köyleri ile Şehba’nın Til Rifat, Beyluniye ve Minix bölgelerindeki sivil alanlar top atışları ile hedef alınıyor. 
 
 20 Ocak 2018 tarihinde her türlü askeri tekniğin kullanılarak Efrîn’e dönük saldırıların başlaması ve 18 Mart’ta kent merkezine girilmesi ile sonuçlanan saldırılar sonrası halk, Şehba Bölgesi’ne göç ederek mücadelelerine devam etti. Bir yılı aşkındır Şehba Bölgesi’nde kurulan çadırlarda yaşayan Efrînliler ikinci bir saldırıyla karşı kaşıya. Bölgedeki kadınlar, TSK ve bağlı grupların saldırılarına tepki gösterdi. 
 
‘Sonuna kadar mücadelemize devam edeceğiz’
 
Sedîqe Bekir, yaşam koşullarına dikkat çekerek, “Bugün bu çadırlarda kalıyor oluşumuz Efrîn’e döneceğimizdendir. Ne Erdoğan’dan ne de onun ittifak olduklarından korkuyoruz. Efrîn bizimdir, düşmanımızın değil. Sonuna kadar mücadelemize devam edeceğiz” dedi. 
 
‘Efrîn’i İdlib ile takas ettiler’
 
Fahîme Hesen, TSK destekli grupların saldırılarına değinerek, “Türk devleti çok şiddetli bir şekilde Efrîn’e saldırdı. Kürt halkı her dönem Türk Devleti’nin saldırılarına maruz kalıyor. Her gün üzerimizde savaş uçakları geçiyor. Türklerin top ve silahlarından bir türlü kurtulamıyoruz. Biz sadece vatanımızı ve toprağımızı istiyoruz. Erdoğan’dan da saldırılarından da korkmuyoruz. Efrîn Rusların eli ile işgal edildi. Efrîn’i İdlib ile takas ettiler. İdlib’e karşı Efrîn’i Türkiye’ye verdiler. Ama biz direnişimizden bir adım bile geri atmadık. Çadırların altında da olsak direniyoruz ve mutlaka Efrîn’e döneceğiz” diye belirtti.   
 
‘Her gün top atışları ile saldırıyorlar’
 
Selwa Bîlal, devam eden saldırılara şöyle tepki gösterdi: “Efrîn, Türk Devleti ve ona bağlı gruplar tarafından işgal edildi. Şuan bir yılı aşkındır Şehba’da yaşıyoruz. Fakat Türk Devleti’nin saldırılarından kurtulamadık. Her gün top atışları ile bizlere saldırıyorlar. Burada hep göç eden Efrîn halkı var ve saldırılar da bizlere yönelik. Ama biz direnişimizden vazgeçmeyeceğiz.”
 
‘Kürt kadınları toprağını bırakmaz’
 
Her daim direnişlerine devam edeceklerinin altını çizen Şêrîn Murad, “Türk Devleti Efrîn’e biz Kürtleri bitirmek amacıyla saldırdı. Başka bir çaremiz kalmadığı için Şehba Kantonu’na göç etmek zorunda kaldık. Ama şimdi de Til Rifet, Şêrewa ve Şera’ya saldırıyor. Fakat biz Efrîn halkı bu saldırılardan korkmuyor ve boyun eğmeyeceğimizi belirtmek istiyoruz. Biz Kürt kadınları toprağımızı asla bırakmayız. Bunun iyi bilinmesi gerekiyor. Biz Efrînliler mücadelemiz ile tanınıyor ve biliniyoruz. Bir çadır altında ve yahut bir zeytin ağacının altında da olsak direnişimize devam edeceğiz. Buradayız ve direniyoruz. Türk Devleti bu ördüğü sınırlarla halkın iradesini kırmaya çalışıyor. Fakat biz buna izin vermeyecek ve bu duvarları yıkacağız. Sonunda da Efrîn’e gideceğiz. Sınırlardan korkmuyoruz. Çünkü biz kadınlar irade sahibiyiz.”
 
‘Bizleri yok edemeyecekler’
 
Hediye Muhemed, yaşanan saldırıları kınayarak, “Şuan çadırlarda yaşıyoruz. Bu atılan adımlardan da korkmuyoruz. Efrîn’de tüm dünyanın gözü önünde kadınlar ve çocuklar vahşice katledildi. Fakat buna karşı büyük bir sessizlik hakimdi. Bizleri bitirmeyi amaçladılar. Bizleri yok edemeyecekler, Efrîn’e dönene kadar direnişimize devam edeceğiz” diye konuştu.  
 
‘Efîn’i işgalcilere bırakmayacağız’
 
Ilfet Elî de, “Türk Devleti’nin desteklediği bu saldırıları kınıyoruz. Bizleri zorla Efrîn’den çıkardılar. Şimdi de Şehba’ya göz diktiler. Fakat biz bu saldırılardan korkmuyoruz. Efrîn özgürleşmeden Şehba’dan bir yere gitmiyoruz. Efrîn’i işgalcilere bırakmayacağız” diye tepkisini dile getirdi.