Van’da kadınlar ulaşım sorununun çözülmesini bekliyor

  • 09:07 8 Mayıs 2019
  • Yaşam
VAN - Edremit'te kayyım döneminde yaratılan ulaşım sıkıntısı nedeniyle kadın ve çocuklar mağdur oluyor. Mahalleden kent merkezine gitmek için saatlerce araç bekleyen kadınlar, “Kayyım politikaları tüm kent düzenini bozdu. Aynı zamanda ulaşım sorunu tacizin önünü de açıyor. Bebek arabalarıyla araca binemiyoruz” dedi.  
 
Van’ın Edremit ilçesine bağlı Bayırlı Mahallesi’nde yaşayan kadınlar ve çocuklar, ulaşım sorunu nedeniyle birçok sıkıntı yaşıyor. Toplu taşıma araçlarının kapasitenin çok üzerinde yolcu alması yığılmalara neden olurken, saatlerce minibüs beklemek zorunda kalan kadınlar, bebek arabalarını da araçlara yerleştiremiyor. Uzun süre bekleyişlerinin yanı sıra kadınlar, aracın tıklım tıklım olması nedeniyle birde tacize maruz kalıyor. 
 
‘2 saatte bir araç geliyor’
 
Feleknaz Timur, mahallenin kent merkezinden uzak olduğunu ve bu yüzden toplu taşıma araçlarını kullanmak zorunda olduklarını belirterek, “En az 2 saatte bir araç geliyor. Çarşıdan eve gelmek için bindiğimizde ise aracı ağzına kadar doldurmadan yola çıkmıyor. Halk bu sorunları yaşarken, bu durum şoför ve yetkililerin umurunda olmuyor. Şoföre ‘yeter daha ne kadar alacaksın’ diye tepki gösterildiğinde ise şoför ‘beğenmiyorsan araçtan in’ diye tepki gösteriyor” dedi.  
 
‘Kayyım politikaları kent düzenini bozdu’
 
Mehmaz Işık, kayyım atanmadan önce Demokratik Bölgeler Partili (DBP) belediyenin yaklaşık 80 mor aracı hizmete verdiğini aktardı. Ancak kayyım atandıktan sonra şehir merkezinde bile mor otobüsleri göremediklerini kaydeden Mehmaz, “Kayyım politikaları tüm kent düzenini bozdu. Perşembe günleri kadınlar mor otobüslere ücretsiz biniyordu” diye belirtti. 
 
Beyaz Uca da, “Van Büyükşehir Belediyesi’ni kazandık şimdi yıllardır sürdürülen bu eziyete son verilmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı. 
 
‘Ulaşımdan anlamayanlar işe alındı’
 
Konu ile ilgili ulaştığımız belediye ulaşım amiri ise, şunları aktardı: “DBP bünyesindeki belediyeye kayyım atandıktan sonra mahalleler minibüslere terk edildi. Şoförler ise keyfi davranıyor. Karayolları kavşak vermediğinden kaynaklı Edremit ilçesine bağlı Hacıbekir mahallesine araç verilmedi. 80 mor otobüs hizmet için getirildi fakat kayyım atandıktan sonra araç sorumluları ihraç edildi, yerlerine ulaşımdan anlamayanlar iş başına geçirildi. Mor otobüslerin birçoğu Tuşba ilçesinin köylerine dağıtılarak ulaşım sıkıntılarını artırdılar. Fakat sorunlar artık çözülecek.”