Eşbaşkanlardan İçişleri Bakanlığı kararına tepki: İrade gaspı

  • 09:31 8 Mayıs 2019
  • Güncel
ŞIRNAK - Cizre’de belediyenin önüne X-ray cihazı, Silopi’de ise polis kulübesinin konulmasına tepki gösteren eşbaşkanlar, yaşanan durumun irade gaspı olduğunu belirtti. Eşbaşkanlar, “Halkla aramıza mesafe koymak istiyorlar” diyerek buna karşı direneceklerini söyledi. 
 
İçişleri Bakanlığı kararıyla alınan 26 belediyenin önüne güvenlik duvarı ve X-ray cihazı konulması uygulaması dün gece saatlerinde Şırnak'ın Cizre, İdil ve Silopi belediyelerinde hayata geçirildi. Belediye eşbaşkanlarının haberi olmadan gece geç saatlerde belediyenin önünü bariyerlerle kapatan polislere ise halk tepki gösterdi. Yaşanan durum karşısında Cizre’de bazı gençler polisler tarafından darp edilirken, eşbaşkanların müdahalesine rağmen cihazlar belediye önüne yerleştirildi. Silopi’de ise belediye önüne polis kulübesi konuldu. Yaşanan durumu ajansımıza değerlendiren eşbaşkanlar, söz konusu kararı halk iradesine yönelik ikinci gasp olarak değerlendirerek, olayın takipçisi olacaklarının altını çizdi. 
 
‘Halka mesaj vermek istiyorlar’
 
Cizre Belediye Eşbaşkanı Berivan Kutlu, bakanlığın kararını şu şekilde değerlendirdi: “Biz gerekçeli kararı istedik. Bize Kaymakamlığın kararını getirdiler. Biz yine de kabul etmedik. Kayyım zamanında yapmak istedikleri şeyleri tekrar ediyorlar. Halka işkence etmek istiyorlar. Onların üzerinde baskı kurmak istiyorlar. Yine halkın kendi iradesi ile aldığı belediyeye rahat ve huzurla girmesini istemiyorlar. En büyük istekleri budur başka bir şey değildir. En fazla oyla alınan yerler için bu karar alınmış. Halka bir mesaj vermek istiyorlar. Bu bilerek yapılan bir şeydir.”
 
‘Halk ne olduğunun farkında’
 
Berivan, dün gece saatlerinde belediyenin önüne gelen yurttaşlara yönelik müdahale sırasında bazı gençlerin darp edildiğini ifade etti. Buna rağmen açıklamalarını yaptıklarını söyleyen Berivan, “Halk ne olduğunun farkında. Halkın baskısı sonucu barikatları kaldırdılar, ama X-ray cihazlarını burada bıraktılar. Biz yukarıda değil, aşağıda görevimizi yapmak istiyoruz dediler. Ama biz ilk günden sonuna kadar bunun takipçisi olacağız. Halkımızı rahatsız etmek istiyorlar. Biz kabul etmiyoruz. Haberimiz olmadan yaptılar, kimse duymasın diye. Ama biz önünü kapattık ve sonuna kadar direndik. Bundan sonra da direnmeye devam edeceğiz” dedi. 
 
‘Bize herhangi bir tebligat vermediler’
 
Silopi Belediye Eşbaşkanı Adalet Fidan ise, dün akşam saatlerinde belediyenin önüne polis kulübesi yerleştirildiğini söyledi. Yaşanan duruma ilişkin tutanak tuttuklarını ve hukuki anlamda bütün itirazlarda bulunacaklarını kaydeden Adalet şöyle devam etti: “Dün akşam saat 23.00 sıralarında polislerin belediyeye geldiğini söylediler. Güvenlik birimleri ile iletişime geçtiğimizde yapılan uygulama ile ilgili herhangi bir yazılı tebligat bize vermediler. Sadece sözlü bir aktarım yapıldı. ‘İçişleri Bakanlığı’nın almış olduğu karar doğrultusunda biz kulübeyi buraya kuracağız’ dediler. Bunun üzerine zaten zabıta birimlerimiz var. Her gün bir zabıta cihazların yanında, belediyenin güvenliğini zaten alıyor. Yine dış kulübede güvenlik personellerimiz var. Şu ana kadar da herhangi bir güvenlik zafiyeti yaşanmadı.”
 
‘Geri adım atmayacağız’
 
Buna rağmen polis kulübesinin kurulduğunu kaydeden Adalet, “Biz keyfi bir muamele olduğunu düşünüyoruz. Bizimle halk arasına mesafe koymak istiyorlar. Ama şunu söylüyoruz; Ne olursa olsun, biz halkın içinde olacağız. Gerekirse masa ve sandalyeleri belediyenin bahçesine getiririz. Hiçbir şey moralimizi bozmayacak. Hiçbir şekilde çalışmalarımızı aksatacak geri adımlar atmayacağız. Hukuki olarak gereken bütün itirazlarımızı da yapacağız” diye konuştu.