Morning Star’dan gazeteci Kibriye Evren için özgürlük kampanyası

  • 10:20 8 Mayıs 2019
  • Güncel
 
HABER MERKEZİ - İngiliz gazetesi Morning Star, tecridin kaldırılması talebiyle 144 gündür açlık grevinde olan gazeteci Kibriye Evren için özgürlük kampanyası başlattı. 
 
İngiliz Morning Star gazetesi, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle başlatılan açlık grevinin 144’üncü gününde olan gazeteci Kibriye Evren için özgürlük kampanyası başlattı. Morning Star Gazetesi Yayın Kurulu, Ulusal Gazeteciler Sendikası toplantısında açlık grevinde olan Kibriye’ye ve diğer gazetecilere ilişkin basın açıklaması yaptı.
 
Kibriye’nin fotoğraflarının taşındığı açıklamada, “NUJ Morning Star Chapel Türkiye'de, yani dünyanın en büyük gazeteci hapishanesinde, kız ve erkek kardeşleri ile dayanışma içindeyiz. Bugün de Kibriye Evren'e Özgürlük kampanyamız için destek çağrısında bulunuyoruz” ifadeleri kullanıldı. 
 
İngiltere'deki ilericilere çağrı
 
Türkiye ve bölgede Demokrasi İçin Gazeteciler İnisiyatifi'ni kurmaya yardım etmekten ve basın özgürlüğü mücadelesini güçlendirmekten gurur duyulduğu ifade edilen açıklamada, “Dün görülen davada JINNEWS muhabiri Kibriye Evren'in 143 gündür Abdullah Öcalan'a uygulanmakta olan tecride karşı açlık grevinde olması nedeniyle sağlık sorunları olmasına rağmen, hakkında delil bulunmaksızın Türkiye'nin verdiği siyasi karar sonucu hapishanede tutulmasını endişeyle karşılıyor ve kınıyoruz. Bugün, Kibriye Evren Özgürlüğü kampanyasını desteklemek için sendikalar, siyasi partiler ve diğer örgütler de dahil olmak üzere tüm ilericilere çağrı yapıyoruz” diye belirtildi. 
 
Açıklamanın devamında şunlara yer verildi: 
 
“Mahkemenin 18 Temmuz’a ertelenmiş olması durumu son derece kritiktir. Evren o tarihte 214 gündür açlık grevinde olmuş olacak ve o tarihe kadar ölmüş olması son derece muhtemeldir. Türkiye'de eleştirel sesleri susturup demokrasiyi yok eden baskıcı Erdoğan rejimi karşısında sessiz kalamayız. Gazetecilik bir suç değildir ve Evren’in tutukluluğunun devam etmesi yönünde verilen bu karar Türkiye’nin demokrasisinde bir başka lekedir.
 
‘Kibriye için açıklama yapmaya davet ediyoruz’
 
İngiliz hükümetinin bu olanlar karşısında sessiz kalması onları bu suça ortak etmektedir. Acil eylem talep ediyoruz! Ulusal Gazeteciler Sendikası’na acil ve yüksek profilli bir 'Kibriye Evren için Özgürlük' kampanyası başlatması çağrısında bulunuyor, Evren ve açlık grevindeki Mezopotamya Ajansı ve JINNEWS muhabirlerinin acilen serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Sendika, Türkiye'de basın özgürlüğü ve demokrasi mücadelesinin ön saflarında yer almalıdır. Onları acilen Kibriye Evren için bir açıklama yapmaya davet ediyoruz. Onları Temmuz ayında görülecek Kibriye Evren duruşmasında yer alacak gözlemci delegasyonda yer almaya ve aşağıda belirtildiği gibi Türkiye hükümetine baskı yapmaya davet ediyoruz.
 
'Erdoğan rejimi ile alışveriş sonlandırılsın'
 
Ayrıca, İngiliz hükümetini acilen Türkiye ile sürmekte olan normalleşme sürecini dondurmaya, gazeteciler ve demokrasi güçleri Türkiye zindanlarında çürümeye bırakılmışken, Erdoğan rejimi ile başta silah satışı olmak üzere alışverişi sonlandırmaya davet ediyoruz. İngiliz hükümetinden Türkiye'ye Kibriye Evren ve gazetecilik yaptığı için tutuklu herkesi serbest bırakmaları için baskı oluşturmalarını talep ediyoruz.
 
‘Kibriye için özgürlük’
 
Morning Star gazeteci Kibriye Evren ile omuz omuza duracak ve Kibriye Evren için Özgürlük, Açlık grevindeki gazeteciler için özgürlük talep edecektir. Gazetecilik suç değildir! Kibriye Evren'e desteğinizi mektuplar aracılığı ile gösterebilirsiniz: Kibriye Evren, Diyarbakır Kapalı Kadın Cezaevi.” Diyarbakır, Turkey.”
 
Morning Star’ın sendikaya yaptığı çağrı karşısında Ulusal Gazeteciler Sendikası’nın Kibriye ile ilgili geniş çapta kampanya başlatacakları öğrenildi. Morning Star muhabiri Steve Seeney’in önümüzdeki hafta İngiltere Demiryolu Sendikası toplantısında konuyla ilgili detaylı bilgi vermek üzere konuşma yapmaya davet edildiği bildirildi.