Şîraz Hemo: Kadınların mücadelesi ile tecrit kırılacak

  • 11:02 8 Mayıs 2019
  • Güncel
ŞEHBA - Açlık grevi eylemleri ile annelerin cezaevi önlerindeki direnişlerinin çok anlamlı olduğunu belirten Efrîn Kantonu Demokratik Özerk Yönetimi Eşbaşkanı Şîraz Hemo, "Anneler tarihi bir direniş ortaya koyuyor. Kürt kadınının iradesi ve mücadelesi ile tecrit kırılacaktır" dedi. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan'a uygulanan tecridin kaldırılması talebiyle Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven öncülüğünde başlayan açlık grevleri devam ederken, tutsak aileleri de cezaevleri önleri başta olmak üzere bulundukları her alanda çocuklarının seslerini ve taleplerini kamuoyunu duyurmaya çalışıyor. Özellikle tutsak anneleri eylemlerde polisin sert saldırısı ile karşı karşıya kalıyor. Fakat anneler maruz kaldıkları şiddete rağmen direnişlerinden tek bir adım geri atmıyor.  Efrîn Kantonu Demokratik Özerk Yönetimi Eşbaşkanı Şîraz Hemo, annelerin eylemine desteklerini sunarak konuya ilişkin ajansımıza değerlendirmelerde bulundu.  
 
'Leyla tüm kadınların iradesini temsil ediyor'
 
Halkların özgürlük mücadelesi tarihinde kadınların her daim öncülük ettiğini belirten Şîraz, "Tarihin başlangıcından günümüze kadar kadınlar topluma öncülük etmiştir. Tanrıçalık da bu mücadele ile oluşmuştur.  Bugün de görüldüğü gibi Leyla Güven öncülüğünde açlık grevi eylemleri yapılıyor ve bütün dünyaya da yayılmış durumda. Leyla tüm kadınların iradesini temsil ediyor' dedi. 
 
'Anneler tarihi bir duruş sergiliyor'
 
Çocukları cezaevinde açlık grevinde olan annelerin direnişine de dikkat çeken Şîraz, şöyle konuştu: "Anneler çocuklarına destek olmak ve Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması için eylemdeler. Evlatlarını yalnız bırakmıyorlar. Bu tarihi bir duruştur aslında. Çünkü faşist sistemler sürekli özgürlük ve barışın sesini kısamaya çalışıyor. Binlerce siyasetçi ve gazeteci bugün bu faşist sisteme karşı seslerini yükselttikleri için cezaevlerindeler.  Ve anneler her şeye inat buna direniyorlar."
 
'Kimse kadının iradesini kıramaz'
 
Cezaevlerinde 7 binin üzerinde tutsağın açlık grevinde olduğunu ve 15 tutsağın ise ölüm orucunda olduğunu ifade eden Şîraz, uluslararası arenanın sessizliğinden dolayı da bu eylemin halen devam ettiğini söyledi. Şîraz, "Eylemlerin halen kararlılık ile devam ediyor olması Kürt halkının iradesinin kırılmadığı anlamına geliyor. Hele ki kadının iradesi kimse kıramaz. Kürt kadınının iradesi ile tecrit sisteminin sonu getirilecek. Topraklarının işgaline karşı Kürt kadınlarının fedaice eylem gerçekleştirmiş olması ve toprağını savunması buna en büyük örnektir. Avesta, Barîn, Arîn ve daha niceleri tarihe not düştü" dedi.  
 
'Tecrit kırılmadan bu eylemler sona ermeyecek'
 
Ortaya koyulan direniş sonucu Abdullah Öcalan'ın avukatları ile 8 yıl aradan sonra görüşebildiğini söyleyen Şîraz, bunun çok büyük bir kazanım olduğunun altını çizdi. Şîraz şöyle devam etti: "Yapılan bu görüşme ve açıklama tecridin kırıldığı anlamına gelmiyor tabi ki de. Halkın ve tutsakların direnişi büyük bir kararlılık ile devam ediyor. Ve tecrit kırılmadan bu eylemler devam edecek. Bizler de Efrînli kadınlar olarak bu direnişe destek veriyor ve Leyla Güven'in açtığı yolda yürüme sözümüzü yineliyoruz. "   
 
Şîraz son olarak da Kürt halkının tecrit sistemi ve soykırımın karşısında duracağını ve bunun içinde kadınların direnişlerine devam edeceklerini belirtti.