Remziye Tosun: Hükümet tutsakların kararlılığını görmelidir

  • 09:05 9 Mayıs 2019
  • Siyaset
DİYARBAKIR - PKK Lideri Abdullah Öcalan ve avukatları arasında 8 yıl aradan sonra gerçekleşen görüşmenin açlık grevi eylemcileri ve annelerin günlerdir sürdürdükleri direnişin başarısı olduğunu belirten HDP’li Remziye Tosun, “Hükümet tutsakların kararlılığını görmelidir ve ona göre adım atmalıdır. Türkiye toplumu da annelere destek olmalı” dedi. 
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle sürdürdüğü açlık grevi 183’üncü gününe girdi. Aynı taleple cezaevlerinde 7 bini aşkın tutsak açlık grevini sürdürürken, 15 tutsak da 30 Nisan günü ölüm orucuna başladı.
 
Açlık grevi ve ölüm orucundaki eylemcilerin anneleri ise, cezaevleri önleri başta olmak üzere bulundukları her alanda çocuklarının seslerini ve taleplerini kamuoyunu duyurmaya çalışıyor.
 
‘Tutsaklar tecrit kalksın istiyor’
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, hükümetin bilinçli bir sessizlik politikası yürüttüğünün altını çizerek, “Aylardır cezaevlerinde devam eden bir direniş var. Leyla Güven şahsında tüm cezaevlerinde ve dünyanın her yerinde tecridin kaldırılması için bedenler açlığa yatırılmış. Leyla Güven ve tüm tutsakların talebi aslında çok nettir, tecrit kalksın ve Sayın Öcalan ile görüşmeler sağlansın istiyorlar” dedi. 
 
‘Hiçbir baskı bir annenin çığlığını bastıramaz’
 
Ölüm orucundaki 15 tutsağın sağlık durumlarının kritik olduğuna dikkat çeken Remziye, “Cezaevlerinden gelebilecek her ölüm haberinden hükümet sorumludur. Tecridi meşrulaştırmanın, toplumu bu fikre alıştırmanın peşindeler fakat bu halk bu oyunlara kanmayacaktır. Anneler her gün yerlerde sürükleniyor, darp ediliyor. Sırf çocuklarının ölmesini istemiyorlar diye her yerde saldırıya maruz kalıyorlar ama hiçbir saldırı, baskı bir annenin barış çığlığını bastıramayacak” ifadelerini kullandı.  
 
‘İmralı’daki görüşme direnen annelerin başarısıdır’
 
Avukatların 8 yıl aradan sonra İmralı Adası’nda müvekkilleri PKK Lideri Abdullah Öcalan ile yaptığı görüşmeye değinen Remziye, şöyle dedi: “Hükümet ağzımıza bal çalarak oylamaya çalışıyor. Tutsakların da yapmış olduğu açıklamayı göz önünde bulundurursak, devamlılığı olan ve bu halkı yarı yolda bırakmayacak bir çözüm bekleniyor. 3 ayda bir yapılan bir görüşme yeterli değildir. Elbette 8 yıl sonra yapılan bu görüşme çok değerli ve önemlidir. Bu hem zindanlarda direnen tutsakların hem de direnen annelerin başarısıdır. Fakat asıl taleplerin bir an önce karşılanması gerekiyor. Hükümet tutsakların kararlılığını görmelidir ve ona göre adım atmalıdır. Tecridin kaldırılması tüm Ortadoğu halklarının kurtuluşu olacaktır. Bizler halkın iradesi olarak annelerin yanında yer almaya devam edeceğiz, Türkiye toplumu da annelere destek olmalı.”