Projesi durdurulan alan 4 yıldır kazılı halde bırakıldı

  • 09:07 9 Mayıs 2019
  • Güncel
MARDİN - DBP’li belediye tarafından 2014 Yerel Seçimleri’nden sonra şehrin trafik sorununu çözmek için başlatılan 3 katlı otopark projesi kayyım atandıktan sonra durdurulurken, alan yaklaşık 4 yıldır kazılı halde bırakıldı.
 
Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile bölge illerindeki belediyelere atanan kayyımların yolsuzluk ve harcamaları ile gündemden düşmediği Mardin'de, kayyım döneminden kalma tek proje ışıklandırma sistemi oldu. 2014 yerel seçimlerini kazanan Ahmet Türk döneminde Diyarbakır Kapı’da 3 katlı otopark yapımı için başlatılan çalışmalar kapsamında kazılan alan yaklaşık 4 yıldır bir çivi dahi çakılmadan duruyor.
 
Artuklu Mahallesi’nde bulunan ve Diyarbakır Kapı olarak bilinen alanda yapılmak istenen otopark için 4 yıl önce kazı yapılmıştı. 4-5 metrelik kazı bittikten sonra belediyeye kayyım atanmış ve proje yarıda kalmıştı. Şehrin trafik sorununu çözmek ve gelen turist araçlarına yer açmak için yapılması planlanan proje, kayyım döneminde rafa kaldırıldı. Alan kazılmış halde bırakılırken, kayyım alanın etrafını tahtalarla kapatmakla yetindi.
 
Şehir trafiği sorunu devam ediyor
 
Halk için büyük risk oluşturan alanın ne zamana kadar böyle kalacağı bilinmezken, şehrin trafik sorununa ise hala bir çözüm bulunmuş değil. Havaların ısınmasıyla birlikte bu sene 5 milyon turistin ziyaret etmesi beklenen şehirde yerli ve yabancı turistler nedeniyle trafik şimdiden tıkanmış durumda. 4 yıldır kazılı halde bırakılan alan ile ilgili belirsizlik ise devam ediyor.