‘Çocuklarımızın bedeni erirken Anneler Günü'nü kutlamıyoruz’

  • 09:12 9 Mayıs 2019
  • Güncel
Dilan Babat 
 
ANKARA - Anneler Günü yaklaşırken, açlık grevindeki çocukları için cezaevi önünden ayrılmayan anneler, “Çocuklarımızın bedeni erirken Anneler Günü'nü kutlamıyoruz. ‘Cennet annelerin ayaklarının altındadır’ diyenler bize cehennemi yaşatıyorlar” dedi. 
 
Pazar günü kutlanacak olan Anneler Günü öncesi Kürt annelerin yüreği cezaevlerindeki çocuklarının yanında atıyor. Tecridin kaldırılması için başlatılan açlık grevleri devam ederken, tutsak anneleri cezaevi önlerinde tüm saldırılara karşı direniyor. 
 
Sincan Cezaevi’nde bulunan ve 26 Aralık’tan itibaren açlık grevinde olan Süheyla Taş’ın annesi Nezahat Taş, bu yıl Anneler Günü’nü daha buruk geçireceğini ifade etti. Anneler Günü’nü iki yıldır cezaevinde kızı Süheyla’nın yanında geçirdiğini aktaran Nezahat, “7 binden fazla çocuğumuz açlık grevindeyken, biz Anneler Günü’nü kutlamak istemiyoruz. Çocuklarımız her gün erirken, anneler olarak yüreğimiz bu kadar acırken artık anlamsız geliyor. Bugün bütün anneler cezaevleri önlerinde çocuklarına bir şey olmasın diye direniyorlar” diye konuştu.  
 
‘En büyük hediye tecridin kalkması olacak’
 
Geçen yıl Anneler Günü’nde kızını gördüğünü anlatan Nezahat, “Cezaevindeydik ama en azından sağlam bir şekilde karşımda gülüyordu. Şimdi yavaş yavaş bedenleri eriyor, sağlıkları bozulmaya başlıyor. Süheyla ne kadar gülse de benim yüreğim onlar için ağrıyor. Gözlerimizin önünde eriyorlar ama devlet hala bir adım atmadı. Bir an önce adım atılması gerekiyor. Bize en büyük hediye çocuklarımıza daha fazla zarar gelmeden açlık grevlerinin bitmesi olacak.  Anneleri artık bu kadar yıpratmasınlar. Bizlere çocuklarımızı sağlıklı bir şekilde versinler. 12 Mayıs’ta yüzümüzü güldürecek tek şey açlık grevlerinin bitmesi, tecridin kalkması olacak” ifadelerini kullandı.  
 
‘Bu ülkede annelere değer verilmiyor’
 
Kardeşi 1 Mart’tan beri açlık grevinde olan Barış Annesi Münibe Koç da, şunları dile getirdi: “Cezaevleri resmen Kürt halkı için kurulmuş. 80’li yıllardan bu yana zindanlar Kürtler için yapıldı ve bir gün dahi boş bırakılmadı. Babam girdi, kardeşim girdi şimdi en küçük kardeşim açlık grevinde. Bu ülkede annelere değer verilmiyor. Çocuklarımız ölürken, biz annelerin evlerinde sessiz kalmasını kimse beklemesin.” 
 
‘Bize cehennemi yaşatıyorlar’
 
“Yıllardır evimde bayram ve Anneler Günü kutlayamadım” diyen Münibe, “Bizim çocuklarımız her gün ölürken, sürekli cezaevlerine giderken, bayramın ve Anneler Günü’nün anlamı kalmıyor. Bizler çocuklarımızı kucaklamak istiyoruz. Biz çocuklarımızı cezaevlerinde ziyaret etmek istemiyoruz, onların bizleri ziyaret etmelerini istiyoruz. Cumhurbaşkanı diyor ya ‘cennet annelerin ayaklarının altındadır’ ama bizler cenneti değil cehennemi görüyoruz.  Annelere yapılan işkenceleri görüyoruz. Anneler beyaz tülbentleri ile yerlerde sürükleniyor. Bizler bunları istemediğimiz için direniyoruz” dedi. 
 
‘Annelerin gözyaşları artık son bulsun’
 
Annelere yapılan zulme ve polis şiddetine tepki gösteren Münibe, “Devlet madem annelere bu kadar değer veriyor o zaman bir an önce adım atsınlar. Bütün herkes bir olsun annelere destek versin. Tecrit bir an önce kaldırılsın.  Görüşmeleri sağlayın. Açlık grevleri bitsin annelerin gözyaşları artık son bulsun” çağrısında bulundu.