Açlık grevindeki tüberküloz hastası Viyan’ın durumu kötüleşiyor

  • 09:05 10 Mayıs 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - Şakran Cezaevi’nde açlık grevinde olan tüberküloz hastası Viyan Hevjin Morkuzu’nun sağlık durumunun kötüleştiğini belirten amca Mehmet Morkuzu, “Viyan bizimle vedalaştı. Korkumuz büyük. Derhal, hemen şimdi harekete geçmeli. Çocuklar ölüyor, bir ses versinler. Hükümet taleplerini görmezden gelmemeli” dedi. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven öncülüğünde başlatılan açlık grevi eylemleri 1 Mart itibariyle tüm cezaevlerine yayılmış durumda. Cezaevlerinde tecride karşı açlık grevi eylemine başlayanlardan biri de 3 yıldır tutsak olan ve şuan İzmir Şakran Kadın Cezaevi’nde bulunan Viyan Hevjin Morkuzu. 
 
‘Sağlık durumu kötüleşti’ 
 
Diyarbakır doğumlu olan Viyan, Dicle Üniversitesi’nden mezun. Son sınıftayken 6 Aralık 2009 tarihinde sırtından vurularak yaşamını yitiren Dicle Üniversitesi öğrencisi Aydın Erdem’in katledilmesini protesto etmek üzere açıklamaya katılan Viyan, gözaltına alınıp serbest bırakıldı. Mezun olduktan sonra Muş’ta eğitimci olarak göreve başlayan Viyan, burada da Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) üyesi olduğu için mobbinge maruz kaldı. Göreve başladıktan birkaç yıl sonra ise Viyan, gözaltına alınıp bırakıldığı dosya nedeniyle tutuklandı.
 
‘Hükümet talepleri görmezden gelmemeli’
 
Amca Mehmet Morkuzu, Viyan’ın sağlık durumunun kötüleştiğini belirtti. Viyan’ın telefon görüşünde kendilerine sağlık durumunun kötüleştiğini ve olası sonuçlara hazırlıklı olmalarını istediğini belirten Mehmet, “Ülkenin aydınları ve bilim insanları şuan cezaevlerinde açlık grevinde. Hükümet taleplerini görmezden gelmemeli” dedi. 
 
Viyan’ın demokrat bir ailede doğduğunu ifade eden Mehmet, Viyan’ın duruşu ve kararları ile ailede öncü rol oynadığını dile getirdi. Viyan’ın çevresi tarafından sağduyulu kişiliği ile tanındığını belirten Mehmet, “Haksızlığa asla sessiz kalmazdı. Duyarlı kişiliği tüm rahatsızlığına rağmen açlık grevi eylemini başlatmasındaki en önemli faktör. Onlar daha yaşanabilir bir ülke ve dünya için mücadele ediyor” diye konuştu. 
 
‘Ciğerlerinde ciddi rahatsızlığı var’ 
 
Viyan’ın tüberküloz hastası olduğunu ve ciğerlerinde ciddi rahatsızlığı olduğunu kaydeden Mehmet, açlık grevi eylemleri sonrası hastalığının daha fazla ilerlediğini hatta vücudunun sol kısmının tutmadığını ve nefes almakta zorlandığını dile getirdi. Tüm bu rahatsızlıklarına rağmen açlık grevi eylemine başlamasının ve sürdürmesinin kendisi ve ailesi için gurur verici olduğunu aktaran Mehmet, şöyle dedi: “Viyan bizimle vedalaştı. Korkumuz büyük. Derhal, hemen şimdi harekete geçmeli. Vicdanlarını asla yitirmeyecek olan annelere sesleniyorum. Kürt anneleri, Türk anneleri, dünya anneleri çocuklar ölüyor. Bir ses versinler, biz tutsak yakınları olarak kendilerinden bunu istiyoruz.”