Kesire, Kevser, Xelice: Üç ölümün ardından bir mücadele!

  • 09:06 10 Mayıs 2019
  • Güncel
MARDİN - Korucular tarafından otomatik silahla taranarak katledilen Mehmet Şirin Kaya’nın ölümünün arkasında 3 kadının ve babasız büyümek zorunda bırakılan çocukların gerçeği ortaya çıktı. Annesi Kevser’in 25 yıl, halası Xelice’nin eşi ise 27 yıl önce katledilen Mehmet’in eşi Kesire de şimdi onlarla aynı kaderi paylaşıyor. 3 kadın, sonuna kadar adaletin peşinde olacaklarını vurguladı. 
 
Mehmet Şirin Kaya (25), Mardin'in Nusaybin ilçesine bağlı kırsal Akarsu (Stilîlê) Mahallesi’nde 26 Nisan gecesi saat 23.00 sıralarında evinin kapısı önünde otomatik silahla yapılan saldırı sonucu yaşamını yitirdi. Olayla ilgili 2’si korucu 5 kişi geçtiğimiz günlerde tutuklandı. Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından dosyaya “gizlilik” kararı konulurken, Mehmet Şirin’in sadece göğüs kısmında 22 kurşun tespit edildi. 
 
Nusaybin’de evleri yıkıldı köye yerleştiler
 
Ardından 6 aylık hamile eşi Kesire ve 5 yaşında bir çocuğu kalan Mehmet’in ve ailesinin hikayesi ise Kürtlerin yaşadığı zulmün bir örneği. Nusaybin’de 2015-16 yılları arasında ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından yaşanan çatışmalar nedeniyle köye gitmek zorunda kalan Mehmet ve ailesi, evlerinin yasaktan sonra yıkılmasıyla uzun süre köyde kalmak zorunda kaldı. 
 
‘Şimdi onun çocukları da babasız büyüyecek’
 
Mehmet’in annesi Kevser Kaya da, 1994 yılında eşini kaybediyor. Mehmet henüz bebekken babasının Hizbullah tarafından katledildiğini belirten Kevser, “Ben evde değildim. Kızımın yanındaydım. Oğlum çocuğu için markete gitmiş sonra evinin önünde onu taramışlar. Benim oğlum daha küçükken babası öldürüldü. Allah hakkımızı bırakmasın. Bizden ne istediler? O babasız büyüdü şimdi onun çocukları da babasız büyüyecek. Sadece göğsünden 22 kurşun çıktı. Bunu yapanlardan sonuna kadar davacıyım. Adalet istiyorum. Bu da son nefesime kadar devam edecek. Bunu yapanlar son nefeslerine kadar cezaevinde kalsın, cezalarını çeksin” dedi.  
 
Eşi, kardeşi şimdi de yeğeni katledildi 
 
Mehmet’in öldürüldüğü ana  halası ve aynı zamanda eşinin annesi olan Xelice Kaya tanıklık ediyor. Xelice’nin eşi de 1992 Newroz kutlamalarına yapılan saldırıda panzerin altında kalarak yaşamını yitiriyor. Eşi, kardeşi ve şimdi de yeğenini kaybetmenin acısını yaşayan Xelice, “O zamanlar benim kızım daha yeni doğmuştu. 92 Newrozu’nda köprü üstünde panzerin altında kalarak yaşamını yitirdi. Ben adalet istiyorum. Kim suçluysa cezasını çeksin istiyorum. Biz kimseye bir şey yapmadık. Kimsenin evini yıkmadık, kimsenin çocuğunu öldürmedik. Neden hep biz hedef oluyoruz, neden hep mazlumlar ve Kürtler hedef alınıyor. Yeğenim vurulduğunda ben ve kızım silah sesine gittik. Gittiğimde kanlar içinde yerdeydi. Ben de aldım onun başını dizlerimin üstüne koydum. İnsanlara seslendik gören duyan herkese ‘araç getirin’ dedik ama yardımımıza koşan olmadı. Hamile kızım olayı hala unutamadı. Hala şoklar geçiriyor” diye konuştu. 
 
Üç kadının eşi katledildi
 
“Hem yeğenim hem damadımdı” diyen Xelice, suçluların cezasını çekmesi için sonuna kadar mücadele edeceklerini vurguladı. Kendisi ve Kevser gibi kızı Kesire’nin de eşinin katledildiğini ve çocuklarının babasız büyüyeceğini belirten Xelice, üç kuşak aynı kaderi yaşadıklarını ifade etti. Yan yana oturan ve siyahlar giyinen üç kadından ikisi yıllardır çocuklarını babasız büyütürken, Kesire yüzünü bir an olsun yerden ayırmıyor.