İki torunu açlık grevinde: Bu zulüm elbet bitecek

  • 09:01 12 Mayıs 2019
  • Güncel
MARDİN - Bir torunu 17 Ocak, diğer torunu 1 Mart'tan bu yana İmralı tecridine karşı açlık grevinde olan Emine Acar, "Bu zulüm elbet bitecek. Kimsenin yaptığı yanına kâr kalmayacak. Biz kanımızın son damlasına kadar çocuklarımızın arkasındayız" dedi.
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle bölge ve Türkiye cezaevlerinde başlatılan açlık grevi eylemleri devam ediyor. 30 Nisan’dan itibaren 15 tutsağın, 10 Mayıs’ta ise 15 tutsağın ölüm orucuna dönüştürdüğü eyleme her alandan destek gelmeye de devam ediyor. Yaşanan duruma tepki gösteren tutsak yakınları ise hükümetin bir an önce adım atması gerektiğini söyledi.
 
'Cezaevlerinde baskılar bir an olsun dinmiyor '
 
İki torunu açlık grevinde olan Emine Acar, "Benim bir torunum Mehmet Selim müebbet hapis cezası aldı. 17 Ocak’ta tutuklu bulunduğu Antep Cezaevi’nde açlık grevine başladı. Diğer torunum Sozdar ise Kars Cezaevi’nde dört yıldır tutsak bulunuyor. O da 1 Mart’tan bu yana grevde. İkisinin de görüşüne uzun zamandır gidemiyoruz. Telefonda konuşuyoruz onda da sürekli iyiyiz diyorlar. Üzerlerindeki baskı bir an olsun dinmiyor. Antep Cezaevi’nde tutsakların yaşamadığı şey kalmıyor. Eskiden onlara su vermiyorlardı, şimdi ellerinden ne kötülük geliyorsa yapıyorlardır. Onlarca can göz göre göre eriyor. Biz ses olmak yerine yerimizde oturuyoruz.  Onlara ses verelim artık. Elimizden gelenin en fazlası neyse onu yapalım. Çocuklarımız orada aç, biz burada onları düşünürken yemek bile geçmiyor boğazımızdan" dedi.
 
‘Önderliğimiz ve çocuklarımızın arkasındayız'
 
Emine, tutsaklar üzerinde hayata geçirilen baskıları lanetlediğini dile getirerek, Leyla Güven öncülüğünde başlayan eylemlerin sahiplenilmesi gerektiğinin altını çizdi. Tüm kesimlerin artık ayaklanması gerektiğini kaydeden Emine, “20 yıldır önderimiz cezaevinde onunla görüşülmesine de izin vermiyorlar. Bu tecridi kınıyor ve lanetliyoruz.  Biz son damla kanımıza kadar hem önderimizin hem de cezaevlerinde ki çocuklarımızın arkasındayız. Bizi öldürüyorlar, zindanlara atıyorlar artık yeter diyoruz. Biz kardeşlik ve barış istiyoruz. Erdoğan neden halk üzerinde katliam yapmak istiyor? Allahtan korkmuyor mu? Biz çocuklarımızın davasının ve topraklarımızın arkasındayız.  Ne zaman ki önderimiz bırakıldı ve barış oldu o zaman birlikte yan yana oluruz. Bizim adımız Kürt onların ki Türk. Biz de toprak ve önder sahibiyiz. Biz zulmün karşısındayız. Erdoğan bu yaptıklarından vazgeçsin. Bu yaptıkları ona kâr kalmayacak" diye konuştu.