Kayyım Silopi’ye 3 milyonluk ışıklandırma direği yaptırmış!

  • 09:04 12 Mayıs 2019
  • Güncel
ŞIRNAK - 110 bin nüfusa sahip ve tek bir trafik ışığının yer almadığı Silopi’de, kayyım döneminde ana caddeye yapılan 200 ışıklandırma direğine 3 milyon TL harcandığı öğrenildi.
 
Şırnak'ın Silopi ilçesinde yüzde 73,1'lik oy oranıyla kayyım yönetimindeki belediyeyi geri alan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Belediye Eşbaşkanları Adalet Fidan ve Süleyman Şavluk, geçtiğimiz haftalarda belediyenin borç durumunu kamuoyuyla paylaşmıştı. 133 milyon borçla devir alınan belediyede, kayyım döneminde “hizmet” adı altında yapılan harcamalar ise dudak uçuklatıyor. Binlerce insanın yaşadığı ilçede tek bir trafik ışığı bulunmazken, 200 ışıklandırma direği için 3 milyon TL harcandığı öğrenildi.
 
Belediye 133 milyon borç ile alınmıştı!
 
Kayyım atandığı sırada kasasında 11 milyon 435 bin TL bulunan belediyeyi 133 milyon 453 bin TL borçla devralan eşbaşkanlar, borçların büyük bir bölümünün İller Bankası’na ait olduğunu belirtmişti. Şu an kasasında sadece 118 bin TL’nin bulunduğu belediyede toplamda 19 bin 542 metrekarelik alanlar da başka yerlere hibe edildi.
 
Her bir direğe 13 milyon harcanmış!
 
Borçlarla birlikte yapılan harcamalar incelendiğinde kayyım döneminde yapılan ve bazı medya organlarında “Silopi yeni çehresine kavuştu” sözleriyle haberleştirilen ışıklandırma direklerinin maliyeti dikkat çekti. Birden fazla caddesi olmasına rağmen tek bir trafik ışığı ve üst geçidi bulunmayan ilçede 200 aydınlatma direği için 3 milyon harcandığı kaydedildi. Yapılan her bir direk için 13 bin TL’nin harcandığı belirtildi.