20 yıl önce istismara maruz kalan kadınlar ulaştı: Yavuz Özdemir ile ilgili ikinci dosya ortaya çıktı

  • 09:34 12 Mayıs 2019
  • Güncel
Dilan Babat
 
ANKARA - Geçen ay Kadın Savunma Ağı'nın teşhir ettiği Özdemir Spor Kulübü’nün sahibi Yavuz Özdemir'in 2016’da cinsel istismar suçundan başka bir dosyasının olduğu ve tutuksuz yargılandığı öğrenildi. Failin tutuklanmasının ardından 20 yıl önce istismara maruz kalanların kendilerine ulaştığını belirten dava avukatı Gizem Özdem, kamuoyuna çağrıda bulundu.  
 
Ankara'da Özdemir Spor Kulübü’nün sahibi ve kulüp başkanı Yavuz Özdemir'in spor salonuna gelen çocuklara yönelik cinsel istismarda bulunduğu ortaya çıkmıştı. Çocuklardan birinin yaşananları ailesine anlatması üzerine aileler ve Kadın Savunma Ağı'ndan kadınlar, spor salonun önünde eylem gerçekleştirerek, spor salonunu ve Yavuz Özdemir'i teşhir etmişti. 31 Mart'ta ailelerin şikayeti üzerine aynı gün gözaltına alınan zanlı hakkında cinsel istismara uğrayan çocuklar da ifade verdi. 
 
Çocuk İzleme Merkezi'nde (ÇİM) ifadeleri alınan çocuklar, maruz bırakıldıkları istismarı anlattı. Hem çocukların hem de Yavuz Özdemir'in tacizine maruz kalan kadınların ifadelerinin ardından ise zanlı "nitelikli cinsel istismar" suçundan tutuklandı.   
 
'2016 yılında cinsel istismar suçundan başka dosyası ortaya çıktı'
 
Yürütülen soruşturma kapsamında hazırlanan iddianame, Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede, Yavuz Özdemir hakkında "Çocuğun cinsel istismarının nitelikli hallerinden, kişiyi hürriyetinden yoksun kılmanın nitelikli hallerinden ve cinsel saldırı suçlarından birden fazla kez olması sebebiyle zincirleme suç hükümleri çerçevesinde" ceza istendi. Mahkeme tarafından duruşmanın tarihi ise henüz belirlenmedi. 
 
Bu dosya dışında Yavuz Özdemir hakkında 2016 yılında yine cinsel istismar suçundun Ankara 31. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın devam ettiği ve zanlının bu suçtan tutuklanmadığı ortaya çıktı. 
 
'20 yıl önce istismara maruz bırakılanlar ulaştı'
 
Dosya avukatlarından Gizem Özdem, Yavuz Özdemir dosyası hakkında eline ulaşan bilgileri paylaştı. Zanlı hakkında çıkan haberler doğrultusunda bir kaç kadının da şikayetçi olduğunu aktaran Gizem, zanlının seneler önce bir kadına çocukluk dönemlerinde sistematik olarak cinsel istismarda bulunduğunu belirtti. Gizem, "Bu vesileyle 2006 yılında İskitler’de de spor salonu bulunan bu şahsın orada da ilkokul yaşlarındaki çocukları taciz ettiği yine başka kanallardan da öğrenildi. Gelen tüm şikâyetlerde görülmüştür ki bu şahıs boşanmış anne-babaların çocuklarını, anne ya da babası hayatta olmayan çocukları hedef almış, ailelere bir şekilde güven vererek çocukları taciz etmiştir. 1999 yılında dahi aynı şeyleri yaşayan insanların bize ulaşması olayın vahametini gözler önüne sermektedir. Bizim dosyayı kamuoyuna duyurma çabalarımız devam ederken 10 Mayıs'ta şahsın avukatı, yayınlanan haberler hakkında erişimin engellenmesi talebinde bulunmuştur. Henüz bu talep hakkında bir karar çıkmamışsa da bu hamleyi boşa düşürmek adına kamuoyu oluşması için acele etmemiz de önemlidir" ifadelerini kullandı.