Cezaevi idaresi ailenin temin ettiği B1 vitaminini tutsağa vermedi

  • 10:24 12 Mayıs 2019
  • Güncel
PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle cezaevlerinde devam eden açlık grevlerinin yanı sıra ihlallerde devam ediyor. Manisa'da bulunan Akhisar T Tipi Kaplı Cezaevi'nde 84 gündür açlık grevinde olan Bozo Açlan, ailesi tarafından getirilen B1 vitaminin cezaevi tarafından kendisine verilmediğini belirtti. Bozo Açlan, yaşananlarla ilgili İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi'ne bir mektup gönderdi. 
 
Dışarıdan getirtildiği bahanesi ile verilmedi
 
Süresiz-dönüşümsüz açlık grevine girdiğini belirten Bozo, "Yaşam riskine karşı zorunlu olarak kullanılması gereken B1 vitamini için ailemden ve çevremden temininde bulundum ve cezaevine getirttim. Ancak bulunduğum Akhisar T Tipi Cezaevi idaresi, B1 vitamini vermemektedir. Cezaevi dışarıdan gelmiş olma bahanesiyle B1 vitaminini yerine Benexol, B1, B6, B12 vitamin kompleksini cezaevi aracılığıyla vermektedir. Ancak Benexol vb. vitaminler B1 vitamin ihtiyacını karşılamamaktadır.  Bu durum gerek Türk Tabipler Birliği gerekse uluslararası sağlık örgütleri tarafından tespit edilmiştir" dedi.  
 
Bozo, mektubunun devamında ise şunları kaydetti: "Yaşam riski taşıyan içinde bulunduğum süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde zorunlu ve acil olan B1 vitaminin verilmemesi insan haklarına aykırılığı bir tarafa, yaşam hakkına yönelik hukuk dışı bir yönelimdir. Türk Tabipler Birliği ve uluslararası sağlık örgüt kriterlerine göre günlük olarak tüketmem gereken zorunlu maddelerden olan B1 vitaminini tarafıma acil olarak verilmesini istiyorum. Bunun için komisyon kurmanızı kurumunuzun gerekli yasal ve hukuki girişimlerde bulunmasını bekliyoruz."