Emniyet ‘tali kusur’ dedi müşteki avukatı ‘kusuru aşan kasıt’ var!

  • 09:02 13 Mayıs 2019
  • Hukuk
MARDİN - Dargeçit’te geri manevra yaptığı sırada Süphiye Yakut’a çarparak ağır yaralayan zırhlı polis aracı sürücüsü ile ilgili hazırlanan Emniyet raporunda “tali kusurlu” olduğu iddia edildi. İki duruşması görülen davanın müşteki avukatı ise, “Sanığın ‘kusuru aşan kastı’ söz konusudur” diyerek kusura ilişkin rapor alınmasını talep etti. 
 
Mardin’in Dargeçit ilçesinde 22 Nisan 2018 tarihinde zırhlı polis aracının çarptığı 50 yaşındaki Süphiye Yakut, ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılmıştı. Vücudunda birden fazla kırık oluşan Süphiye, uzun süre hastanede tedavi edildikten sonra taburcu edildi. Olay sonrası aile suç duyurusunda bulunurken, yürütülen soruşturma kapsamında açılan davada mağdur Süphiye Yakut önce müşteki daha sonra da katılan olarak UYAP kayıtlarına geçirildi. 
 
Olayla ilgili Dargeçit İlçe Emniyeti’nin hazırladığı kusur raporunda da aracı kullanan sanık Savaş Göktaş’ın “tali kusurlu” olduğu iddia edildi.
 
‘Sanığın ‘kusuru aşan kastı’ söz konusu’
 
Hazırlanan “kusur raporu” sonrasında ilk duruşma Dargeçit Asliye Mahkemesi’nde 9 Ocak tarihinde görüldü. Duruşmada müşteki sıfatıyla ifade veren Süphiye’nin daha sonra mahkeme tarafından “Suçtan zarar görme ihtimaline binaen müşteki Süphiye Yakut’u katılan sıfatıyla duruşmalara kabulüne, UYAP kaydının düzeltilmesine” karar verilerek kaydı değiştirildi. 
 
Süphiye, ilk ifadesinde şunlara yer verdi: “Olay günü apart otelin bulunduğu sokakta ikamet eden Gazal Toprak’ın evinden kendi evime gitmek üzereyken Ceylan Sokağ’a girdim. Sokakta yürürken polis aracı hızlı bir şekilde geri geri gelerek bana çarptı. Sonrasını hatırlamıyorum şikâyetçiyim.”
 
Süphiye’nin avukatı ise, “Her ne kadar emniyet tarafından düzenlenen kusur raporunda ‘tali kusurlu’ olduğu belirtilmiş ise de olayın gerçekleşme şekline bakıldığında sanığın ‘kusuru aşan kastı’ söz konusudur. Kusura ilişkin rapor alınmasını talep ediyoruz” dedi.
 
Sanık: Aracın hızı çok yavaştı 
 
Dosya kapsamında İstanbul Anadolu 69. Asliye Ceza Mahkemesi’nde ifade veren Sanık Savaş Göktaş, “Aracın niteliği ve konumu gereği manevra yapmam gerekiyordu. Araca bindikten sonra sağ ve sol dikiz aynalarıma baktığımda arkada kimse görünmüyordu. Kullandığım emniyete ait Shortland marka aracın geri görüş kamerası yoktu. O sırada Ahmet Kaya Sokak üzerindeydik. Geri manevra yaparken 15-20 metre geri giderken Ahmet Kaya sokağında Ceylan sokağa doğru manevra yaptım. O sırada aracın hızı çok yavaştı. Döndüğümüz esnada arkadaşlarla birlikte bir ses duyduk. Ben müştekiyi daha önce tanımıyordum. Herhangi bir husumetim yoktur. Shortland araçlarının kör noktaları olduğu için olayda bir kusurum olduğunu sanmıyorum” diyerek kendini savundu. 
 
Mahalle bekçisi Shortland’la geziyor!
 
17 Nisan’da ikincisi görülen duruşmada zorla getirilme kararı olan tanık Talat Baş dinlendi. Talat, “Ben Dargeçit Emniyet Müdürlüğü’nde mahalle bekçisi olarak görev yapıyordum. Olay günü Shortland aracı ile Savaş Göktaş’ın sevk ve idaresinin bulunduğu esnada içerisinde Veysel Sarı bulunuyordu. Ben ise aracın arka kısmında oturuyordum. Haber merkezi ile tarafımıza polis lojmanına geçmemiz bildirildi. Araca geçtikten sonra araç şoförümüz manevra yapmak üzere geriye doğru hareket ettiği esnada dışarıdan ses gelmesi üzerine aracı durdurdu. Araçtan indiğimizde müştekinin aracın altında kalmış olduğu ayrıca aracın tekelinin müştekinin bacağının üzerinden geçmiş olduğunu fark ettik” dedi. 
 
Görüntülerin dosyaya henüz eklenmediği davada sanık Savaş Göktaş ve tanık Talat Baş’ın görevlerine devam edip etmedikleri ise bilinmiyor. Bir sonraki duruşma 17 Temmuz günü saat 13.10’da görülecek.
 
İlçede daha önce iki ‘kaza’ daha yaşanmıştı
 
Tek bir ana caddesi bulunan ilçede, daha önce de kazalar yaşanmıştı. 2017’nin 9 Şubat ayında okuldan evine giden 7 yaşındaki Berfin Dilek, manevra yapan zırhlı aracın altında kalmış ve yapılan bütün müdahalelere rağmen kurtarılamamıştı.
 
Yine 2017 yılının Kasım ayında da ilçeye bağlı Saray mahallesinde devriye gezen ve lambaları kapalı olan zırhlı araç, 65-70 yaşlarındaki Fatma Nure Dursun adında bir kadına çarptı. Önce Midyat daha sonra Mardin'e kaldırılan kadının vücudunda çok sayıda kırık tespit edildi.