Nawmujdan Nureddin: Kürdistan’ın 4 parçasında Kürtler birlikte el ele başarabilir

  • 09:07 13 Mayıs 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - Federe Kürdistan Bölgesi'nden Leyla Güven’i ziyarete gelen heyette yer alan Nawmujdan Nureddin, Kürt halkının her alanda birlikte mücadele etmesi gerektiğine vurgu yaparak, “Bizler Kürdistan’ın 4 parçasında da bu sorunları görüyor ve yaşıyoruz. Sistemin baskısı altında kalıyoruz. Onun için Kürtler olarak birlikte el ele başarmalıyız. Başarı böyle mümkün olabilir” dedi. 
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle Diyarbakır E Tipi Cezaevi'nde başlattığı ve tahliyesi ardından evinde sürdürdüğü açlık grevi 187’inci gününe girdi. Dünyanın birçok yerinden Leyla Güven’e mesajlar gelirken, destek ziyaretleri de sürüyor. Federe Kürdistan Bölgesi'nden gelen heyette yer alan Nawmujdan Nureddin, açlık grevlerini değerlendirdi. 
 
‘Direnişin amacı insan haklarıdır’
 
Geliş nedenlerinin Leyla Güven’i ziyaret olduğunu belirten Nawmujdan, açlık grevi direnişiyle elde edilen kazanımları “Leyla Güven öncülüğünde başlayan ve binlere ulaşan bir başarı” olarak nitelendirmek gerektiğini söyledi. Nawmujdan, “Bizler Güney Kürdistan’dan destek mesajımızı vermek için geldik. Aynı zamanda Leyla’yı görmek bizlere büyük moral oldu. Manevi anlamda bizlere güç verdi. Onun mesajı barış ve tecride karşı direnişti. Direnişin amacı faşist devletin ırkçılığına karşı özgürlük ve insan haklarını getirmektir” dedi. 
 
‘Özgürlük yolunda daha fazla haykırmalıyız’
 
Tüm Kürt coğrafyasına cezaevlerinin direnişini duyurmak gerektiğinin altını çizen Nawmujdan, tutsakların özgürlük haykırışlarının sesi olunması gerektiğini kaydetti. Nawmujdan, “Leyla Güven öncülüğünde başlayan ve binlere ulaşan bu direniş özgürlük direnişçilerin sesidir. Bu duruşu sergileyen Kürt kadını ve Kürt gençleri özgürlüğün asıl sembolü oldular. Özgürlük ve direniş bedel ister. Biz kadınlar bu direnişi sahiplenmeli ve gereken bedeli vermeliyiz. Özgürlük yolunda daha fazla haykırmalıyız. Bu direnişin başarıya ulaşacağına dair büyük umudumuz var” ifadelerin kullandı.
 
‘Kürtler birlikte el ele başarmalı’
 
Devletin büyüyen direniş karşısında faşist bir tutum sergilediğini ifade eden Nawmujdan, annelerin haykırışlarının duyulması gerektiğini vurguladı. Tüm şiddete rağmen annelerin geri adım atmadığını dile getiren Nawmujdan, şöyle dedi: “Hakları için direniyorlar, alanlardalar. ‘Bu olanlar kaderimiz’ deyip oturmamalılar. Bizler anne olarak barışın sağlanması için büyük role sahibiz. Tek istekleri de barış ve tutsakların haklarının verilmesidir. Onun için bu isteklerine saygı duyulmalıdır. Bizler Kürdistan’ın 4 parçasında da bu sorunları görüyor ve yaşıyoruz. Bizler sistemin baskısı altında kalıyoruz. Onun için Kürtler olarak birlikte el ele başarmalıyız. Başarı böyle mümkün olabilir. Güney Kürdistan’da anneler direnişe daha çok destek çıkmalı ve burada direnen annelere ses vermelidir. Bizler de her halk gibi haklarımıza sahip çıkıp özgür yaşayacağız” diye konuştu.
 
‘Tüm kadınlar bu devrimin bir yerinden tutmalı’
 
Kürt kadınlara çağrı yapan Nawmujdan, “Biz kadınlar yolumuzdaki bütün engelleri birlikte aşabiliriz. Bizler kadınız ve özgürlüğümüzü elde edebiliriz ve toplumu daha ileriye taşıyabiliriz. Bizler kadınız ve bize büyük bir sorumluluk düşüyor. Umarım tüm kadınlar özgürlüğün sesine ses verir ve birlikte bu devrimin bir yerinden tutarlar” diye ekledi.