Filiz Buluttekin’den X-Ray yorumu: ‘Koruma’ adı altında belediyelerin işgalidir

  • 09:13 13 Mayıs 2019
  • Siyaset
Beritan Canözer
 
DİYARBAKIR - X-Ray cihazı ve polis kulübesi uygulamasıyla “koruma” adı altında belediyelerin işgal edildiğini belirten Sur Belediye Eşbaşkanı Filiz Buluttekin, “Halka gözdağı vererek ‘bakın biz buradayız hala’ mesajı veriliyor. Halkımız istediği zaman istediği gibi bu binalara girip çıkabilir. Bunun için AKP'ye sormayacaklar" dedi.
 
İçişleri Bakanlığı’nın “gizli” ibareli talimatıyla 26 belediye için alınan X-Ray cihazı ve polis kulübesi uygulaması bölge illerinde başlatıldı. Kararın hemen ardından Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki Şırnak’ın Cizre, Silopi ve İdil belediyeleri ile Mardin’in Derik Belediyesi’nin girişine talimata dayandırılarak zorla X-Ray cihazı ve polis kulübesi konuldu.
 
Uygulamaya ilişkin konuşan Diyarbakır’ın Sur Belediye Eşbaşkanı Filiz Buluttekin, durumun hukuksuzluğuna işaret ederek, “güvenlik” adı altında hayata geçirilmek istenen uygulamaları asla kabul etmeyeceklerinin altını çizdi.
 
'Kürtlerin iradesini tanımayıp oyuna talip olmak da AKP'nin çelişkisidir’
 
AKP Hükümeti’nin bu uygulamayla kendi yolsuzluklarının üstünü örtmeye çalıştığını ve belediyelerin baskı altına alınmak istendiğini belirten Filiz, “koruma” adı altında belediyelerin işgal edildiğini söyledi. Belediyelerin halka ait olduğunu ve kimsenin de halkın iradesine müdahale edemeyeceğini vurgulayan Filiz, “Buna halk da izin vermez. Bu aslında açık bir İstanbul tehdididir. Bu yöntemle gözdağı vermeye çalışıyorlar. Seçime kadar daha birçok yol deneyecekler. Fakat biz asla oyuna gelmeyeceğiz ve bu uygulamaları kabul etmeyeceğiz. Bu uygulamanın hukuksal hiç bir yanı yoktur. Her seçim öncesi olduğu gibi yine bir kaos yaratmanın peşindeler. Yine Kürtlerin üzerinden siyaset yürütmenin peşindeler. Kürtlerin iradesini tanımayıp oyuna talip olmak da AKP'nin çelişkisidir" dedi. 
 
'AKP-MHP rejimi son demlerini yaşıyor’ 
 
AKP'nin kendini var etmek için türlü oyunlara başvurduğunu ve aslında bunun da AKP’nin ne kadar çöktüğünün göstergesi olduğunu ifade eden Filiz, "AKP-MHP rejimi son demlerini yaşıyor. Onlar da bunun farkında ve ne yapacaklarını bilmiyorlar. Belediyelere X-ray uygulaması getirmek kadar absürt bir şey olamazdı. Bizi nasıl rahatsız edeceklerinin kaygısını taşıyorlar ve böyle gündemlerle karşımıza çıkıyorlar” diye konuştu. 
 
‘Halk binalara istediği gibi girip çıkar’ 
 
Bu uygulamalarla halka “bakın biz buradayız hala” mesajı vererek, korkutmaya çalıştıklarını dile getiren Filiz, şöyle dedi: “Herkes kayyımlardan nasıl bir belediye geri aldığımızı gayet iyi biliyor. Biz asla halkın iradesine müdahale etmelerine izin vermeyeceğiz. Bu uygulamaları asla kabul etmiyoruz ve karşısında duracağımızı herkes çok iyi bilmelidir. Halkımız istediği zaman istediği gibi bu binalara girip çıkabilir. Bunun için AKP'ye sormayacaklar."