Cinsel istismara karşı her mahallede birim oluşturulması önerisi

  • 09:15 13 Mayıs 2019
  • Güncel
Dilan Babat
 
ANKARA - Çocuklara yönelik cinsel istismarın son 10 yılda artış gösterdiğini vurgulayan Kadın Savunma Ağı üyesi Özge Çıngay Kabadayı, istismara karşı her mahallede bir birim oluşturulmasını önerdi.
 
Cinsel istismara karşı her alanda mücadele eden kadınlar, iktidarın gerici uygulamalarını püskürtse de her geçen gün istismar vakalarında artış devam ediyor. Kadın Savunma Ağı üyesi Özge Çıngay Kabadayı, son yıllarda sistematik bir şekilde artan çocuk istismarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.   
 
‘Cinsiyetçi politikalar erkeklerin elinin güçlendiriyor’ 
 
Özge, Türkiye’de cinsel istismar verilerine bakıldığında son 10 yılda ciddi bir artışın meydana geldiğini ve bunun hükümetin politikalarından bağımsız ele alınmayacağını belirtti. Özge, bunun nedenlerini ise şöyle sıraladı: “İktidarın politikalarından biri olan dinsel bir inşa süreci başlaması cinsel istismar vakalarında ciddi bir artışa neden oldu. Çocuğun ‘rıza’ yaşının gösterilmesi, 18 yaşından küçük çocukların zorla evlendirilmesi ve bunlara göz yumulması bunlarda çocuklara yönelik cinsel istismarın artış nedenlerinden biri. Son yıllarda demokratik haklara getirilen sınırlamalar, cinsiyetçi politikaların erkek elini güçlendirmesi cinsel istismarın artmasına neden oluyor. Ülkemizde çocuklar kendi haklarına sahip birey olarak görülmediği için çocuklar aile içerisinde değerlendiriliyor. Çocuk aile içinde değerlendirildiği zaman bazı olaylar aile içerisinde gizleniyor. Bunun ayıp olması ailenin ismini çıkmaması üzerine çocuğa yönelik istismar ve şiddetin üstü örtülüyor.  Çocuk hakları ile politikaların yetersiz olması bu nedenlerden birisi.”
 
‘Mahallelerde birimlerin kurulması gerekiyor’
 
Türkiye’de cinsel istismarın fark edildikten sonraki bütün aşamaların sıkıntılı olduğuna dikkat çeken Özge, birçok meslek grubunun cinsel istismarı fark ettikten sonra neler yapılması gerektiği üzerine bir eğitim alması gerektiğini kaydetti. Bunun için her mahallede cinsel istismar vakalarına karşı bir birim kurulması gerekliliği üzerinde duran Özge, “Mutlaka kolayca ulaşabilir ve başvurabileceği ve sonraki adımların planlayacağı birimler olması gerekiyor. Bundan önce de devlet politikasının değişmesi gerekiyor” diye belirtti. 
 
‘ÇİM’lerin artırılması ve psikolojik desteklerin sağlanması gerekiyor’
 
Cinsel istismara maruz bırakılan çocuklara mahkemelerde ve ifade işlemlerinde aynı travmaların tekrar yaşatıldığını ifade eden Özge. “Çocuk İzleme Merkezi ( ÇİM) sayılarının artırılması ve çocukların ifadelerinin psikolog gözetiminde alınması gerekiyor. Özellikle ifadeden önce bir sosyal hizmet uzmanı ya da bir psikolog ile görüştürülmesi gerekiyor. En önemli şey sanık ile yüz yüze gelmesini önlemektir. Sadece mahkeme sırasında değil mahkemeden sonra çocuğa psikolojik destek sağlanmalıdır” diye konuştu. 
 
‘Hakları yok sayılan kadınlar mücadeleden vazgeçmeyecek’
 
Cinsel istismar ve kadına yönelik şiddete karşı kadınların feminist bir mücadele hattını örmesi gerektiğini dile getiren Özge,  AKP eliyle 17 yıldır kadınlara ve çocuklara yönelik ciddi saldırıların olduğunu söyledi. Bu saldırıların Diyanet ve gerici vakıflar eliyle yapıldığına dikkat çeken Özge, “Haklarımızı savunmak ve mücadele etmek için feminist laiklik gerekiyor. Haklarımıza saldırılanlara karşı feminist öz savunma, şiddetin nedenlerini araştırıp bunların mücadele yollarını gösterir. 17 yıldır AKP haklarımıza saldırırken, kadınlar şuanda politik ve emeğin zirvesindedir. Kadınlar hayatlarından ve emeklerinden vazgeçmeyecek” dedi.