İfadeleri alınan 41 kişiden 1'i tutuklandı

  • 19:58 13 Mayıs 2019
  • Güncel
İSTANBUL - Açlık grevi ve ölüm oruçlarına dair eylemlerde gözaltına alınan aralarında gazeteciler ve avukatların da bulunduğu 40 kişi, alınan ifadeleri sonrası mahkemece serbest bırakılırken, 1 kişi tutuklandı. 
 
Açlık grevleri ve ölüm oruçlarına dikkat çekmek için Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi önü ve Mısır Çarşısı’nda Perşembe ve Cuma günü yapılan eylemlerde gözaltına alınan aralarında haber takibinde olan Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri İrfan Tuncçelik, gazeteci Zeynep Kuray ve Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi Avukat Arzu Kayaoğlu’nun da bulunduğu 41 kişinin Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ndeki ifade işlemleri tamamlandı.
 
Savcılık tarafından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen 41 kişinin ifadeleri 5 ayrı mahkemece alındı.
 
İfade işlemleri tamamlanan gazeteciler İrfan Tuncçelik ve Zeynep Kuray’ın da aralarında yer aldığı 26 kişiden oluşan ilk grup, mahkemece ‘denetimli serbestlik’ şartı ile serbest bırakıldı. 
 
ÖHD üyesi Avukat Arzu Kayaoğlu’nun da aralarında yer aldığı diğer 15 kişinin ifade işlemleri ise uzun sürdü. 14 isim tamamlanan ifade işlemleri sonrası serbest bırakılırken, HDP Bakırköy İlçe Yöneticisi Hacı Oğiş hakkında sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek tutuklama kararı verildi.