Kadınlar 15 Mayıs’ta Ankara Adliyesi’nde olacak: Gerçek adaleti isteyeceğiz

  • 09:25 14 Mayıs 2019
  • Hukuk
Dilan Babat 
 
ANKARA - Şule Çet’in 15 Mayıs’ta görülecek ikinci duruşmasına katılım çağrısında bulunan Kadın Savunma Ağı üyesi Buse Üçer, “15 Mayıs’ta kadınlar olarak Şule’nin davasında gerçek adaleti isteyeceğiz” dedi. 
 
Üniversite öğrencisi Şule Çet, 20 Mayıs 2018 tarihinde Berk Akand ve Çağatay Aksu tarafından cinsel saldırıya maruz kaldıktan sonra bir plazanın 20’inci katından atılarak katledilmişti. Sanıklar Berk Akand ve Çağatay Aksu olaydan sonra serbest bırakılmış, kadınların tepkileri üzerine yeniden tutuklanmıştı.  İki sanık hakkında hazırlanan iddianame, Ankara 31’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilirken, bu süre zarfında Şule’nin adli tıp raporlarında birçok delil karartıldı. 6 Şubat’ta görülen ilk duruşmada, hâkim karşısına çıkan sanıkların savunması tepkilere neden olurken, yargının eril yüzü de gözler serildi. 
 
Kadın Savunma Ağı üyesi Buse Üçer,  Şule’nin 15 Mayıs’ta görülecek ikinci duruşmasına çağrı yaptı. 
 
‘Makbul kadın sınırları içerisinde tutuluyoruz’
 
Şule’nin hakkını istemeye gittiği zaman patronu tarafından tecavüz edildiğini daha sonra da bir plazanın 20’inci katında atılarak katledildiğini hatırlatan Buse, 6 Şubat tarihinde görülen duruşmada yargının eril yönünü gözler serdiğini vurguladı. Buse, “Yıllardır bizleri ‘makbul kadın’ sınırları içerisinde tutmaya çalışıyorlar. Bu sınırların dışarısına çıktığımız anda bu sistem bizi parmakla gösteriyor. Aynı şekilde ‘makbul kadın ve makbul erkek’ kategorileri var. Bir kadın gecenin bir vaktinde yanında bir erkek olmadan dışarıdaysa ‘makbul kadın’ çizgisinin sınırında oluyor ve her şey mubah olarak görülüyor” dedi.  
 
‘Adalet kadınlardan yana değil’
 
Kadınların her alanda şiddete maruz bırakıldığını ifade eden Buse, “Daha önce defalarca kez kırmızı ruj ve beyaz pantolon giydiği için ya da birçok nedenle ‘tahrik’ olduğunu söyleyen katilleri, tecavüzcüleri gördük. Bu tacizciler ve tecavüzcüler indirim aldılar. Şuan bunları düşündüğümüz zaman aklımıza Nevin Yıldırım geliyor. Nevin, kendisine tecavüz eden kişiye öz savunma uyguladığı için müebbet ceza aldı. Görüyoruz ki adalet kadınlardan yana değil.  Erkek adalet değil, gerçek adalet istediğimiz için 15 Mayıs’ta kadınlar olarak Şule’nin davasında gerçek adaleti isteyeceğiz. Adaletsiz bir dünyada yaşıyoruz, Türkiye’de artan faşizmle birlikte devlet eliyle kadınlar şiddete maruz bırakılıyor. Bütün dünyada ataerkil sistem devam ediyor. Bu nedenle her yerde kadınlar eşitsiz” ifadelerini kullandı.   
 
‘Sanık avukatları iktidarın harcından güç alıyor’
 
Şule’nin görülen duruşmasında sanık avukatlarının gece dışarıda olması, bakire olmadığı şeklinde kabul edilemeyecek savunmalar yaptığını hatırlatan Buse, “Şule’nin bir takım psikolojik sorunlarının olduğu ve intihar ettiğini söylemeye çalışıyorlar. Bu avukatların hala konuşuyor olabilmesinin nedeni iktidardan aldıkları güç. Hayatı yeniden üreten kadınların üzerinden AKP kendi iktidarını korumak için erkekliği bir harç haline getirdi. Bu harçtan nasiplenen kişiler erkekler oluyor. Kadınları taciz ve tecavüz ettikleri zaman korunabiliyorlar. Bu korkusuzluk nedeniyle bir takım savunmalar yapıyorlar” diye konuştu.
 
‘15 Mayıs’ta Ankara Adliyesi'ndeyiz’
 
Buse, son olarak Ankaralı kadınları 15 Mayıs’ta Ankara Adliyesi’ne davet ederek, “Adını bilmediğimiz birçok kadın Şule gibi katlediliyor. Tüm kadınlar adalet için davayı sahiplenmeli” dedi.