Tutsak annesi: İnanıyoruz başarı çocuklarımızın olacak

  • 09:35 14 Mayıs 2019
  • Güncel
Rengin Azizoğlu
 
DİYARBAKIR - Rize E Tipi Cezaevi’nde 1 Mart’tan bu yana açlık grevinde olan Mehmet Sıddık Baran’ın annesi Rinde Baran, çocuklarının başaracağına dair inançları olduğunu vurgulayarak, “En son görmeye gittiğimde dudakları çatlamıştı. 13 kilo vermişti ama hala o bize moral veriyordu. İnanıyoruz başarı çocuklarımızın olacak” dedi. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Leyla Güven’in başlattığı açlık grevi 7 bini aşkın tutsağın da katılımıyla sürüyor. Aynı taleple 1 Mart’ta eyleme katılan tutsaklardan biri de Mehmet Sıddık Baran. 1994 Diyarbakır Bismil doğumlu olan Mehmet, açlık grevine 75’inci gününde Rize E Tipi Cezaevi’nde devam ediyor. 
 
‘Biz çocuklarımızın arkasındayız’
 
Oğlunun açlık grevine girdiğini telefonda öğrendiğini belirten Rinde Baran, Mehmet’e arkadaşları greve giriyorsa onunda girmesi gerektiğini söylediğini kaydetti. Rinde, “Kimsenin canı kimseden tatlı değil, herkes bir anne, babanın evladıdır. Ben sordum ona ‘neden greve girdin’ diye bana ‘Önderliğimiz için, tecrit kırılsın diye ve barış için açlık grevine girdik’ dedi. Biz çocuklarımızın arkasındayız onlar ne derse odur. Sadece benim evladım değil 7 bin evladımız açlık grevindedir. Leyla Güven aylardır açlık grevinde. Niye açlık grevindedir sanki kendisi için mi girmiş açlık grevine? Oğlum zulmü asla kabul eden biri değildi” diye belirtti. 
 
‘İnanıyoruz başarı çocuklarımızın olacak’
 
Toplumdaki sessizliği de eleştiren Rinde, “Küçükken bin defa üstü açılmış mı, iyi mi diye baktığımız çocuklarımız aylardır açlık grevinde ama kimseden ses çıkmıyor. Annenin biri, ‘Madem avukat gidemiyor biz iki anne gidelim İmralı’ya’ dedi. Annelerin yüreği yanmasın artık. Sadece benimle olacak bir şey değil tüm anneler olarak el ele vermeliyiz, ses yükseltmeliyiz. Benim çocuğum açlık grevinde değil dediğimiz sürece asla bu açlık grevleri bitmez. Önderliğimiz bırakılsın. Barış gelsin. En son görmeye gittiğimde dudakları çatlamıştı. Güçsüz kalmıştı bünyeleri, 13 kilo vermişti ama hala ona rağmen bize moral veriyordu. İnanıyoruz başarı çocuklarımızın olacak” ifadelerini kullandı.
 
‘Tecridi kıracağız ve başaracağız’
 
Baba Temin Baran ise, oğlu Mehmet Sıddık’ın açlık grevine girdiğini öğrendiklerinde morallerinin bozulmadığını kaydederek, “Çocuklarımızın moralleri iyi. Oğlum son görüşmemizde ‘Tecridi kırmak için açlık grevini başlattık. İnşallah tecridi kıracağız. Önderliğimiz oradan çıkacak bizde çıkacağız. Tecrit tüm Kürt halkına uygulanıyor ve bizim bu tecridi kırmamız lazım’ dedi. Büyükşehirlerde Kürtler sayesinde CHP kazandı. Herkes Kürtlerin nasıl olduğunu gördü. Çocuklarımızın eylemlerine sonuna kadar destek veriyoruz. Tecridi kıracağız ve başaracağız” dedi.
 
‘Firavun zamanında bile bu yoktu’
 
Tecridin yalnızca Abdullah Öcalan’a yönelik olmadığını vurgulayan Temin, tüm halkın ve cezaevindeki tutsakların tecrit altında olduğunu vurguladı. Temin, şöyle devam etti: “Çocuklarımızla gurur duyuyoruz. Görüşe gittiğimizde çocuklarımız gelince alkış çaldık, kadınlar zılgıt çekti gardiyanlar yapmamamızı söylediler ama yaptık dinlemedik. Bu adam zulümkardır. Firavun zamanında bile bu yoktu. Türkiye’ye bunun gibi zulüm yapan gelmedi. Kürtlerin hepsinin kalkıp bu çocuklar için bir şey yapmasını istiyoruz. Bu şekilde bu zulmü kıracağız. Başaracağız inanıyorum. Herkes Saddam’ın sonunu gördü. Allah zulmü ve hakareti asla kabul etmez. Kürtler olarak başaracağız.”