‘Asimilasyona karşı çocuklarınızla Kürtçe konuşun’

  • 10:48 14 Mayıs 2019
  • Güncel

DİYARBAKIR – Kürt Dil Bayramı dolayısıyla asimilasyon politikalarına dikkat çeken Kürt dil eğitmenleri, başta evde çocuklarla olmak üzere hayatın her alanında Kürtçe konuşulması gerektiğinin altını çizdi. 

Kürt kültürü ve dili açısından önemli bir yeri olan 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı’nda asimilasyona yoğun bir şekilde maruz kalmasına rağmen hala varlığını sürdüren Kürtçe’nin öğrenilmesi ve öğretilmesine dikkat çekiliyor. 
 
Mezopotamya Derneği (MED-DER) Kürt dil eğitmeni Remziye Oncal, kayyımların belediyeleri gasp etmesiyle birlikte, Kürt dili eğitimi verilen merkez ve kültür evlerinin kapatılmasına işaret etti. Bu merkezlerin devlet eliyle kapatıldığını belirten Remziye, “Bunlar bilinçli politikalardır ve biz de o yüzden dilimizi korumalıyız. Anadilimiz olan Kürtçe’nin asimile olmaması için çocuklarımızla evde Kürtçe konuşmalıyız. Çocukların dilini öğrenerek büyümesinde annenin ve babanın rolü önemlidir” dedi. 
 
‘Televizyonda farklı dil kanallarını sildim’ 
 
Remziye, insanın isterse her şekilde dilini koruyabileceğini vurgulayarak, şunları dile getirdi: “Kürt dil eğitmeni olarak evde devletin sistem kanallarını ve sosyal medya kanallarını sildim. Dil öğrenmenin asıl amacı da budur. Anneler başta çocuğunu eğitmeli. Dile emek veren Celaled Ali Bedirhan benim için bir devrimdir. Kadınların kültürlerine sahip çıkmaları, Kürt sanatçıları, tiyatrocular ve sinemacıların kendi dillerinde sanat yapması gerekiyor. Dil yok edilirse biz de yok edilmiş sayılırız.”
 
‘Kente göç ettirme asimilasyonun bir parçası’
 
Eğitmen Cahide Coşar da, dilin asimile edilmesinde köyden göç ettirme politikasının büyük bir etkisi olduğunu belirterek, “Kentlere göç ettikten sonra Kürtçe konuşmaya devam ediyorduk fakat hayatımıza giren dizi ve programlarla yavaş yavaş iyice dilimiz yok edilmeye başladı. Biz de kendimizden kopmaya başladık. Çocuklara anadilde eğitim verdiğimiz kurumlar kapatıldığı zaman çocukların eğitimden geri kalmaması için evde eğitim vermek istedim çünkü dilden kopmak bir sorundur” ifadelerini kullandı. 
 
‘Dilimiz kimliğimizdir’ 
 
Cahide, her alanda insanların Kürtçe konuşması gerektiğine dikkat çekerek, “Halkımız dili için can veriyor fakat biz yok ediyoruz. Yabancı dil bize tatlı geliyor. Kürtçe’yi konuşmamak için bahaneler buluyoruz. Anne ve babaların çocuklarını Kürt diline teşvik etmesi gerekiyor. Dilimiz kimliğimizdir” vurgusu yaptı.