ODTÜ boykotta: Ülkemizi yangına çevirenleri istifa ettireceğiz

  • 10:54 14 Mayıs 2019
  • Güncel
Habibe Eren 
 
ANKARA - ODTÜ'de 9. Onur Yürüyüşü’ne yönelik polis saldırısı sonrası alınan boykot kararının rektör Verşan Kök'ü istifa ettirecek adımın başlangıcı olduğunu belirten öğrenci Meziyet Yıldız, "ODTÜ’deki tüm ışığın tüm Türkiye’ye yayılmasını istiyoruz.  Hem Verşan’ı hem de ülkemizi yangın yerine çevirenleri istifa ettireceğiz” dedi.
 
Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) yapılmak istenen 9. Onur Yürüyüşü’ne yönelik polis saldırısı sonucu 22 öğrenci darp edilerek gözaltına alınmıştı. Polis şiddetinin ardından dün öğrenciler, tepki göstererek “Rektöre Veda Töreni” sloganıyla Rektörlük binası önünde toplandı. 
 
ODTÜ'de uzun süredir birçok öğrenci etkinliğinin yasaklanması ve rektörlüğün izniyle polisin birçok kez kampüse alınmasına karşı öğrencilerin tepkisi çığ gibi büyüdü. ODTÜ Mezunları Derneği’nde bir araya gelerek forum düzenleyen öğrenciler, dersleri boykot etme kararı aldı. Yasak ve polis şiddetiyle sık sık gündeme gelen ODTÜ’de bugün birçok fakülteden öğrencinin katılımıyla dersler boykot edilecek. ODTÜ öğrencisi ve Öğrenci Kolektifleri üyesi Meziyet Yıldız,  ODTÜ'ye yönelik saldırıya tepki göstererek,  boykot kararının rektör Verşan Kök’ün istifa etmesinin başlangıcı olduğunu söyledi. 
 
‘Yasak rektör tarafından getirildi’
 
Onur Yürüyüşü organize edilirken “yasak” havasının hissedildiğini belirten Meziyet, rektörün yürüyüş öncesi öğrencilere bu konuda mail attığını aktardı. Ankara Valiliği’nin doğrudan getirdiği bir yasak olmadığını ve yasağın aslında rektör tarafından getirildiğini ifade eden Meziyet, “Ertesi gün Fizik önünde toplanmayı engellemek adına doğrudan polislerin barikat kurduğunu gördük” dedi. 
 
‘Yemek yiyen öğrencilerin tepsileri yere fırlatıldı’
 
Öğrencilerin bayraklarla birlikte dağıldığı sırasında polis saldırısının gerçekleştiğini anımsatan Meziyet, saldırı anını şöyle anlattı: “Herkese müdahale ettiler.  Dersine giren öğrencilere dâhil müdahale edildi. Çatı’da yemek yiyen öğrencilerin tepsileri yere atıldı. Sanki alan öğrencilerin değil de polislerinmiş gibi bir hava vardı. Polis saldırısına karşı herkes itaatsizliği yaydı ve doğrudan bir direniş gerçekleştirdi. Polisin itip kakmasına karşı ‘bunu niye yapıyorsun’ diyenler dahi gözaltına maruz kaldı. Bir forum gerçekleşti ve sonrasında öğrenciler slogan atarak dağılırken, polis doğrundan kütüphaneye gitti ve orada bulunan Mehmet hocamızı gözaltına aldılar. O gün 22 arkadaşımız gözaltına alındı.” 
 
‘Homofobik ve kadın düşmanı biri ODTÜ'ye rektör olamaz'
 
Gözaltına alınan öğrenciler serbest bırakılana kadar hastane önünde beklediklerini kaydeden Meziyet, “Ama o günde gördük ki; gerçekten dayanışma çok güzel bir şeyi ördü. Bu direniş sadece Onur Yürüyüşü'ne değil doğrudan iktidara karşı yürütülen bir mücadele ve dayanışmaydı. O gün sosyal medyada da gördük; herkes Verşan Kök’e öfke kusuyordu. Hastane önünde beklerken ertesi gün bir forum çağrısı yaptık. Belki de bu ODTÜ’nün en kalabalık forumlarından biriydi. Bir gece de örgütlenmiş hatta afişi bile yapılmamıştı. Orada herkesin öfkesi boykot kararına dönüştü. Zaten Verşan Kök ilk atandığından beri mücadele ediyorduk. Bu da bunun bir parçası haline geldi. Hatta bugün de okulda ‘Biz her ay buraya gelmek zorunda mıyız?’ yazılı bir pankart açılmıştı. Açılan pankartta gösteriyor ki; ODTÜ’lüler Verşan kök’ü istemiyor. Böyle homofobik ve kadın düşmanı bir rektörün aslında bizim rektörümüz olamayacağını söylediğimiz bir durumdu. Boykotta bunun ardından geldi” diye konuştu. 
 
'Dün Hasan Tan nasıl istifa ettiyse bugün de Verşan Kök'ü istifa ettireceğiz'
 
Boykotun kendileri için bir başlangıç olduğunu söyleyen Meziyet, boykotla birlikte rektörü istifa ettirecekleri sürecin bir başlangıcını oluşturduklarını dile getirdi. “Bunu biz mezuniyet protestolarında da gördük. ‘Verşan Kök ODTÜ’ye rektör olamaz’ pankartı ve gök kuşağı bayrağı açıldığında onun sonrasında gerçekleşen süreçte gördük” diyen Meziyet, rektörün geldiği günden beri dile getirdikleri söylemin boykot fikriyle vücut bulduğunu belirtti. Meziyet, “Dün yüzlerce ODTÜ’lü ‘Verşan istifa’ sloganları attı. Dün Hasan Tan nasıl istifa ettiyse bugün de Verşan Kök’ü istifa ettireceğiz” ifadelerini kullandı.
 
‘En büyük gayemiz Verşan’ı istifa ettirmek’
 
'ODTÜ'deki tepki sadece Verşan'a değil iktidara da'
 
Gençliğin bir mücadelesi olduğunu ve bu direnişin tüm koşullarda devam ettiğini dile getiren Meziyet,  ODTÜ’lü olmanın aynı zamanda bu direnişi devam ettirmek olduğunu söyledi. Sadece üniversite sınavını kazanıp ODTÜ’ye girmenin ODTÜ’lü olmak anlamına gelmediğini vurgulayan Meziyet, şöyle dedi: “ODTÜ’lü olmak aslında mücadelenin bir parçası olmak demek. Türkiye’de ve dünyada ne oluyorsa ona karşı sözünü söylemek demek. ODTÜ’lü olmak, Filistin’e ya da Tayyip’e karşı direnenlere de selam göndermektir. Zamanında 6. Filoya da sözünü söyleyen faşizme karşı sözünü söyleyenlerdir. Bugün de onu görüyoruz aslında. ODTÜ’den çıkan bir durum bütün gençliğe de umut oluyor. Şenlik yasağında da bunu gördük. ODTÜ kendi şenliğine sahip çıkarken bir baktık ki bütün şenliklere sahip çıkma hali ortaya çıktı. Birçok üniversiteye kadar her yerde şenlik yapabildi. Bu direnişin bir sonucuydu. Geçmişe dönersek ODTÜ ayakta süreci Gezi’nin öncüsüydü ve tüm ülkeye umut olmuştu. Yine aslında umut olabilecek bir şey. ODTÜ’de sadece Verşan’ı istifa ettirmek değil, iktidara tepki göstermektir aynı zamanda. Verşan’ı da istifa ettireceğiz sonrasında bu kadın düşmanı gericiliği ve faşizmi getirenleri de bu ülkeden göndereceğiz. En büyük gayemiz Verşan’ı istifa ettirmek olacak.” 
 
‘Her bölümde boykot komitesi oluşturuldu’
 
ODTÜ’lü olarak boykota çok uzak olmadıklarını belirten Meziyet, geçmişte Berkin Elvan katledildiğinde Soma faciasında ve 10 Ekim katliamında yine okulu boykot ettiklerini hatırlattı. Bugün yine aynı şekilde boykota gideceklerini kaydeden Meziyet, boykot planlamalarına dair ise şunları aktardı: “Sabah hazırlık ve Maden Mühendisliği bölümünde buluşularak bütün arkadaşlarımız fakülte önlerinden rektörlük önüne gelecek. İki koldan yürüyüş gerçekleşecek. Oradan bir basın açıklaması yapıldıktan sonra açık derslerle okulda müzik topluluğu ve ODTÜ oyuncu topluluğundan arkadaşlarımızla birlikte bir günü rektörlük önünde geçireceğiz. Ardından bir forumla bu süreci nasıl örüp devam ettireceğimizi konuşacağız. Bunun hazırlıklarına hafta sonundan itibaren başladık. Neredeyse her bölümde boykot komiteleri oluşturuldu. Makine’da bile 44 kişinin olduğu bir boykot grubu var. Herkes Verşan’ı göndermek istiyor. Bu komitelerle birlikte her bölüm ‘bizde boykottayız’ diye kendi açıklamalarını yayınladılar.
 
‘Ülkemizi yangın yerine çevirenleri istifa ettireceğiz'
 
Boykot sonrası nasıl devam edeceklerini yine yapacakları forum sonrası karar vereceklerini belirten Meziyet, “ODTÜ’deki tüm ışığın tüm Türkiye’ye yayılmasını istiyoruz. Hem Verşan’ı hem de ülkemizi yangın yerine çevirenleri istifa ettireceğiz” dedi.