Nusaybin’de 3 yıldır teslim edilmeyen konutlara bekçi yerleştirilecek!

  • 09:04 15 Mayıs 2019
  • Güncel
MARDİN - Nusaybin’deki yasak sırasında evleri yıkılan yurttaşlar için inşa edildiği belirtilen TOKİ konutları 3 yıldır teslim edilmezken, söz verildiği halde 5 aydır kira desteğinin de yapılmadığı ortaya çıktı. TOKİ'lere bekçilerin de yerleştirileceğini öğrenen aileler “Bir de her ay o bekçilere 200 TL ödenecekmiş. Hem bize sormadan alıyorlar hem de parasını bizden istiyorlar" diye tepki gösterdi. 
 
Mardin’in Nusaybin ilçesinde sokağa çıkma yasakları sırasında Abdulkadir Paşa, Fırat, Dicle Yenişehir, Kışla ve Zeynel Abidin mahallelerinde evleri yıkıldıktan sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Kentsel Dönüşüm Ofisindeki Uzlaşma Komisyonu ile anlaşanlara yapılan kira desteğinin 5 aydır verilmediği ortaya çıktı.  
 
Üç yılda anahtar teslim edilmedi
 
Uzlaşma Komisyonu ve Bakanlık yetkilileri tarafından Nusaybin'de yapılan tüm programlarda “Bakanlık ile uzlaşan yurttaşların evleri teslim edilinceye kadar kira ödenecek” sözü verildiği kaydedilirken, TOKİ konutları teslim edilmediği halde 5 aydır kiraların ödenmediği belirtildi. 6 mahallede 5 binden fazla konut ve iş yeri yapımında sona gelinirken, bazı etapların kuraları çekildi. Ancak henüz tapu işleri, elektrik ve su aboneleri yapılmadığı için anahtar teslimi yapılmadı.
 
İrtibat bürosunda ‘evler teslim alındı’ diye gösteriliyor!
 
Evler teslim edilmemesine rağmen sözleşmelerinde yer alan “Evler teslim edilene kadar kira paraları ödenecek” maddesinin çiğnendiğini dile getiren yurttaşlar, bilgi almak için gittikleri TOKİ irtibat bürosunda ise kendilerinin evlerine yerleştikleri şekilde gösterildiğini söyledi.
 
Konutlara bekçi yerleştirilecek!
 
Yasak esnasında Dicle Mahallesi’ndeki evi yıkılan Fatma Öngüç, “Burada şirket kurmuşlar ve her şirketten konutlara temizlikçi ve bekçi yerleştirilecek deniliyor. Zaten arsamızı elimizden aldılar şimdi de bizi bu tür şeylere alıştırmak istiyorlar. Zaten mağdur olduk biz istemiyoruz bekçi. Bir de her ay o bekçilere 200 TL ödenecekmiş. Hem bize sormadan alıyorlar hem de parasını bizden istiyorlar. Evleri şimdiden döküldü. Kalacak, gidecek yerimiz yoktu o yüzden imzalamak zorunda kaldık” dedi. 
 
‘5 aydır kiralarımız verilmiyor’
 
Geçen yıl Eylül ayında konutlar için imzayı attıklarını belirten Fatma, “Sözleşmede evler teslim edilmeden kiraların kesilmeyeceği yazıyordu ama 5 aydır kira vermiyorlar. Şimdi yeniden mağdur ediyorlar. Konutlar teslim edilmiş gösteriliyor. Daha evlere girmeden böyle sorunlar yaşamaya başladık” diye konuştu.
 
‘Bekçi değil kendi komşularımızı istiyoruz’ 
 
Dilber Karabulut ise mağdur edildiklerini belirterek, “Eskiden evler bizimdi ve hepimiz birbirimizi tanıyorduk. Şimdi komşumuz kim olacak onu dahi bilmiyoruz. Şimdi de ‘bekçi koyacağız’ diyorlar bize sordular mı? Yok. Gerçi yıkarken de bize sormadılar. Biz bekçi istemiyoruz. Kendi insanımızı, komşularımızı istiyoruz. Bugün yarın verilecek derken üç yıl geçti. 450 metrekare alanı vardı evimin şimdi bu konutlara nasıl gireceğiz diye düşünüyorum. Bize çok büyük haksızlıklar yapıldı” sözleriyle tepkisini dile getirdi.