'Herkesin gözü kulağı açlık grevlerinde olmalı'

  • 09:08 15 Mayıs 2019
  • Güncel
VAN - Açlık grevindeki çocuklarının direnişini sahiplenen ve sokakları terk etmeyen kadınlar, artık herkesin tek gündeminin açlık grevleri olmasını ve tecridin kırılmasını istiyor. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle açlık grevleri ve ölüm oruçları devam ediyor. İmralı F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tecrit altında tutulan Abdullah Öcalan, 8 yıl aradan sonra 2 Mayıs Perşembe günü avukatları ile bir görüşme gerçekleştirdi. Bir saatlik görüşmenin içeriği ve Abdullah Öcalan’ın mesajı kamuoyu ile paylaşılırken, gözler tecridin kaldırılması talebiyle süresiz-dönüşümsüz açlık grevi ve ölüm orucunda olan tutsaklara çevrildi. Fakat tutsaklar tecrit kalkana kadar taviz vermeyeceklerini belirtti. Dışarıda direnen tutsak anneleri de, “Çocuklarımızın talepleri haklıdır” diyerek herkesin yönünü tutsaklara çevirmesini istiyor. 
 
‘Tecrit kırılmadan biz de vazgeçmeyeceğiz’   
 
Beybun Kamaç, Van F Tipi Kapalı Cezaevi’nde 1 Mart’tan bu yana açlık grevinde olan oğlu Ramazan Kamaç’ın yürümekte zorluk çektiğini aktardı. Beybun, “Biz barış istiyoruz. Kan dökülmesini istemiyoruz. Biz açlık grevinde olan çocukların anneleriyiz. Çocuklarımızın başlatmış olduğu açlık grevi eylemlerinin arkasındayız ve destekliyoruz. Şimdi dünya yıkılsa da tecrit kırılmadan bu eylemlerden vazgeçmeyeceğiz. Önderlikle beraber bu yola kadar geldik bu yolda devam edeceğiz. Recep Tayyip Erdoğan’ın tek istediği Kürtlerin yok olup ölmesi fakat o bunu çok bekler. Başlatılan açlık grevi eylemleri yaşamamız içindir ölmemiz için değil. Bundan kaynaklı bir an önce bu tecridin kırılması ve açlık grevlerinin son bulması gerekiyor” diye aktardı.
 
‘Görüşüme gelmeyin artık’ 
 
Açlık grevinde olan tutsakların aşırı kilo kaybı olduğunu kaydeden Beybun, “Oğlum bizden dar kıyafetler istedi. Artık kendi elbiseleri onlara çok geniş duruyor. Yürümekte çok zorluk çekiyor bu yüzden bana ‘Anne artık görüşlere gelmeyin zorlanıyorum yürümekte’ dedi. Böyle olmaz herkesin gözü açlık grevlerinde olsun herkesin konusu sadece açlık grevleri olsun” diye çağrıda bulundu. 
 
‘Çocuklarımız doktor muayenesine izin vermiyor’
 
Van T Tipi Cezaevi’nde açlık grevinde olan oğlunu Diyadin Sezgin'in mide rahatsızlığı yaşadığını ve aşırı kilo kaybettiğini ancak doktor muayenesine izin vermediğini belirten İlfet Sezgin de şunları dile getirdi: “Cezaevlerinde gençler neden açlık grevinde? Kürt halkı ve Kürt lideri Abdullah Öcalan üzerinde ağırlaştırılmış bir tecrit var. Bu tecridin kırılması gerekiyor. Artık yeter annelerin yüreği yanmasın. Ses çıkarın canlarımız ölmesin. Biz sadece hakkımız olanı istiyoruz. Sonuna kadar çocuklarımızın arkasındayız. Çocuklarımızla gurur duyuyoruz. Erdoğan’ın istekleri hiçbir zaman gerçekleşmeyecek. Biz ölmeyeceğiz ve bu toprakları terk etmeyeceğiz.” 
 
Güzel Abukan da Bandırma Cezaevi’nde açlık grevinde olan oğlu Cahit Abukan’ın tecrit kırılmadan eylemine son vermeyeceğini vurguladı.