Anneler sonuç alıncaya kadar Meclis’te eylemlerini sürdürecek: Bu kin neden?

  • 14:18 15 Mayıs 2019
  • Güncel
ANKARA - Meclis’te  yapılan açıklamada konuşan çocuğu açlık grevinde olan Nezahat Teke, "Biz buraya gelmeye çok meraklı değiliz. Olumlu bir yanıt gelmelidir, bu kin neden? Adalet Bakanlığı’na, Cumhurbaşkanı’na çağrı yapıyoruz: duyun sesimizi, duyun feryadımızı, yüreğimizdeki ateşi duyun, yeter artık dayanamıyoruz” dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP)  Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, çocukları açlık grevinde olan ve dünden beri Meclis’te oturma eylemi gerçekleştiren annelerle HDP Grup toplantı salonunda basın toplantısı gerçekleştirdi. Açıklamaya HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, HDP’li vekiller Filiz Kerestecioğlu, Ayşe Acar Başaran ve Nimetullah Erdoğmuş da katıldı.
 
‘Hükümetin yaklaşımı hukukun ayaklar altına alındığının göstergesi’
 
Annelerimiz dün grup toplantısına katıldığını ve dünden beri Meclis’i terk etmediklerini belirten Pervin, Van’dan, Mardin’den, Batman’dan, Siirt’ten gelen annelerin  bir amaç uğruna Ankara’nın yolunu mesken tuttuklarını dile getirdi. Pervin, “Annelerimiz günlerce cezaevi kapısı önünde bir çığlık yükseltmeye çalıştılar, seslerini herkes duysun istediler ancak bu hükümetin annelerimize yaklaşımı, annelerimizi yerlerde sürüklemesi, vicdanlarına hakaret etmesi kabul edilebilir bir durum değildir. Bu anneler cezaevlerinde açlık grevinde ve ölüm orucunda olan çocuklarının yaşamasını için bu çabayı sürdürüyorlar. Bu çocuklar tecridin kalkması için bedenlerini açlığa yatırdı. Ancak hükümetin bu konuya yaklaşımı, açlık grevinde olan insanlara yaklaşımı hukukun ayaklar altına alındığının göstergesidir. Bu ülkede adalet ve hukukun olmadığını biliyoruz, ancak bu ülkede hala vicdanlı insanlar var. Bu vicdanlı insanların bir an önce harekete geçmesi, açlık grevinde olanların bu grevi bitirebilmesi için tecridin kalkması yönünde yaptıkları çağrının dikkate alınması gerektiğini ifade ediyorum” dedi.
 
'En ufak bir olumsuzlukta ülke çıkılmaz bir hale sürüklenir'
 
Annelerin dün  Genel Kurul’da, “egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” denilen bir salonda bir çığlık yükselttiğine dikkat çeken Pervin,  bu çığlığı kimsenin duymadığını ifade etti. Annelerin  talebinin Mustafa Şentop dışında kabul edilmediğini aktaran Pervin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz annelerimizin talebini kabul ettiği için kendisine teşekkür ediyoruz. Bu duyarlılık Şentop’la sınırlı kalmamalı, bu duyarlılık vicdan sahibi olan herkeste olmalı. Annelerimiz çocuklarına bir şey olmasın istiyorlar. Çünkü açlık grevcilerinin kritik bir aşamada olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu insanlar aylardır açlık grevindeler ve ölüm orucuna başladılar. Bu insanların talepleri meşru ve hukukidir. Sayın Öcalan’ın üzerindeki mutlak tecridin kaldırılmasını talep ediyorlar. 2 Mayıs’ta avukatların Sayın Abdullah Öcalan ile görüşme gerçekleştirmesi kıymetli bir adımdır. Bu adımın mutlaka devamı gelmeli, Sayın Öcalan’la avukat ve ailelerinin görüştürülmesi bir düzen haline getirilmelidir. Çünkü biz biliyoruz ki her an cezaevlerinden olumsuz bir haber alabiliriz. Annelerimizin çabası bundandır, çığlığı bundandır. Annelerimizin cezaevleri önünde yürüttükleri mücadele çocuklarının canına ve yaşamlarına herhangi bir şey gelmemesi içindir. En ufak bir olumsuz durumda bu ülke içinden çıkılmaz bir hale sürüklenir. Böylesi bir ortamın gelişmemesi açısından ve bu ülkenin adaletine, hukukuna olan saygıdan da yola çıkarsak İmralı üzerindeki tecridin sona ermesi gerekiyor”
 
'Bir an önce adım atılmalı'
 
Annelerin bu duyarlılıkları ve  mücadelelerinin çok kıymetli olduğunu söyleyen Pervin,  çocukları uğruna yürüttükleri mücadelenin  anlamlı ve önemli olduğunu belirtti. Herkesin aynı duyarlılığı göstermesi gerektiğini ifade eden Pervin, “ Herkes bir çaba sarf etmelidir. Adım atılması gereken gün bugündü, bundan sonraki günler çok tehlikeli olabilir. Biz günleri bir kenara bıraktık, artık saatlerle çalışıyoruz. Bir an önce adım atılması, İmralı tecridinin kaldırılması, açlık grevindekilerin taleplerinin dikkate alınması gerekiyor. O yüzden annelerimizin bu yaptığı duyarlılık çerçevesinde herkesin aynı duyarlılığı göstermesi gerektiğini belirtiyorum. Herkesin bu konuda çaba sarf etmesi gerektiğini, annelerimizin çocuklarının arkadaşlarımızın taleplerinin dikkate alınmasını istiyoruz” diye konuştu. 
 
'Meclis Başkanı bizimle görüştü, ama sonuç çıkmadı' 
 
Ardından anneler  adına oğlu açlık grevinde olan Nezahat Teke konuştu. “Burada olma sebebimiz belli. Sadece bugün değil aylardır bu anneler cezaevleri önünde direniyor” diyerek sözlerine başlayan Nezahat, “Biz de dün geldik bir çare varsa, çözüm çıkarsa buradan çıkar diye geldik. Sağ olsun Meclis Başkanı bizimle görüşmeyi kabul etti, gittik görüştük ama bu yetmiyor. Çünkü anneler öyle bir durumdalar ki, telefon dışarıdan geldiğinde, herkes bakıyor acaba o telefon nedir, bir anne gözü yaşlı olduğunda herkes bakıyor acaba nedendir diye kaygı taşıyor. Meclis Başkanı bizimle görüştü, daha önce de görüştük ama hiçbir sonuç çıkmadı” dedi.
 
‘Madem cennet ayaklarımızın altında neden bizimle görüşmüyorsunuz’
 
Adalet Bakanı’ndan 2 aydan fazladır randevu talebinde bulunduklarını, yeri geldiğinde “cennet annelerin ayaklarının altındadır” dediklerini söyleyen Nezahat, şöyle konuştu:  “Madem ki anneler cennet kokuyor neden bizi muhatap almıyorsunuz. Çünkü bu davanın sahibi biziz bu evlatlar bizim evlatlarımız. Ölümlerine seyirci kalamayız. Maalesef bugün Türkiye’de annelere uygulanan şiddet, cennet dedikleri anneler yerlerde sürükleniyor. Ben ömrüm boyunca 7 yaşımdan beri bir tel saçımın dışarıda olmasına asla izin vermezken, eğer bugün annelerin tülbentleri yerlerde sürükleniyorsa bu dünyanın ve insanlığın ayıbıdır.”
 
'Evlatlarımızın ölmesini istemiyoruz'
 
Tüm bunlara rağmen suçlu aramadıklarını burada bir umutla beklediklerini kaydeden Nezahat,  Meclis’te oturmaya devam edeceklerini belirterek, “İnsanlığa çağrımız var, adalete çağrımız var. Biz de bu ülkenin insanlarıyız, bugün eğer evlatlarımız zor durumdaysa ve tecrit kırılmadan bu durumdan çıkmıyorlarsa tecridin kırılması zor bir şey değildir. Herkesin  çağrımız var. Ramazan ayındayız, bu anneler orucu oruçla açıyor. Biz buraya gelmeye çok meraklı değiliz. Olumlu bir yanıt gelmelidir, bu kin neden? Evlatlarımızı toprağa gömmeden içimizdeki kini toprağa gömelim. Adalet Bakanlığı’na, Cumhurbaşkanı’na çağrı yapıyoruz: duyun sesimizi, duyun feryadımızı, yüreğimizdeki ateşi duyun, yeter artık dayanamıyoruz. Evlatlarımızın ölmesini istemiyoruz” dedi.
 
Annelerin Meclis’te bekleyişleri devam ediyor.