Saatlerdir polis ablukasındalar: Gerekirse günlerce burada kalırız

  • 15:50 15 Mayıs 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - Açlık grevi ve ölüm oruçlarına dikkat çekmek amacıyla yürüyüş ve oturma eylemi yapmak isteyen anneler saatlerdir polis ablukasında tutuluyor. Getirilen otobüsle alandan uzaklaştırılmak istenen anneler, "Biz yürüyeceğiz kimse bunu engelleyemez. Gerekirse günlerce burada kalırız" yanıtını verdi.  
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan'a uygulanan tecridin kaldırılması talebiyle devam eden açlık grevleri ve ölüm oruçlarına dikkat çekmek için 15 gündür eylem yapan Diyarbakır'daki anneler, bugün de Koşuyolu caddesinde bulunan Un Fabrikası önünde toplandı. Annelere, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekilleri Semra Güzel, Saliha Aydeniz, Remziye Tosun ve Musa Farisoğulları da eşlik etti. 1 saatlik oturma eylemini polis ablukasında tamamlayan anneler, oturma eyleminin ardından TUAY-DER önüne yürümek istedi. Polisler ablukayı artırarak yürüyüşü engelledi. 
 
'Gerekirse günlerce burada kalırız'
 
Polislerin engellemesine tepki gösteren vekiller, buradan ancak yürüyüş yaparak ayrılacaklarını dile getirdi. Polisler ise anneleri otobüslere bindirerek alandan uzaklaştırmak istedi. Ardından polisler bir otobüsü getirerek anneleri bindirmeye çalıştı. Buna sloganlarla tepki gösteren anneler, "Asla buradan otobüsle ayrılmayacağız. Biz yürüyeceğiz kimse bunu engelleyemez. Gerekirse günlerce burada kalırız" karşılığını verdi. Anneler ardından yeniden oturma eylemine geçti. Annelere destek vermek için toplanan kitleyi de polisler uzaklaştırdı. 
 
"Siz güruhsunuz, annelere dokunamazsınız. Haddinizi bilin, haddinizi. Hem fiziki hem psikolojim şiddet uyguluyorsunuz" diye tepki gösteren bir yurttaş ise polisler tarafından darp edilerek alandan uzaklaştırıldı. 
 
Anneler yürümekte kararlı
 
Saatlerdir polis ablukasında bekletilen anneler, yürümekte kararlı olduklarını ifade etti. 
Annelerin alandaki bekleyişi sürüyor.