Polis ablukasını aşan anneler yürüdü

  • 17:12 15 Mayıs 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - Açlık grevi ve ölüm oruçlarına dikkat çekmek amacıyla yürüyüş ve oturma eylemi yapmak isteyen anneler, polisin tüm engellemelerine rağmen anneler saatler sonra ablukayı aşarak yürüyüşe geçti.  
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan'a uygulanan tecridin kaldırılması talebiyle devam eden açlık grevleri ve ölüm oruçlarına dikkat çekmek için 15 gündür eylem yapan Diyarbakır'daki anneler, bugün de Koşuyolu Parkı’nın karşısındaki Un Fabrikası önünde toplandı. Annelere, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır milletvekilleri Semra Güzel, Saliha Aydeniz, Remziye Tosun ve Musa Farisoğulları da eşlik etti. 1 saatlik oturma eylemini polis ablukasında tamamlayan anneler, oturma eyleminin ardından TUAY-DER önüne yürümek istedi. Polisler ablukayı artırarak yürüyüşü engelledi. 
 
'Gerekirse günlerce burada kalırız'
 
Polislerin engellemesine tepki gösteren vekiller, buradan ancak yürüyüş yaparak ayrılacaklarını dile getirdi. Polisler ise anneleri otobüslere bindirerek alandan uzaklaştırmak istedi. Ardından polisler bir otobüsü getirerek anneleri bindirmeye çalıştı. Buna sloganlarla tepki gösteren anneler, "Asla buradan otobüsle ayrılmayacağız. Biz yürüyeceğiz kimse bunu engelleyemez. Gerekirse günlerce burada kalırız" karşılığını verdi. Anneler ardından yeniden oturma eylemine geçti. Annelere destek vermek için toplanan kitleyi de polisler uzaklaştırdı. 
 
"Siz güruhsunuz, annelere dokunamazsınız. Haddinizi bilin, haddinizi. Hem fiziki hem psikolojik şiddet uyguluyorsunuz" diye tepki gösteren bir yurttaş ise polisler tarafından darp edilerek alandan uzaklaştırıldı. 
 
Anneler polislerin engellemelerine rağmen yürüdü 
 
Uzun bir bekleyişin ardından anneler engellemelere rağmen yürüyüşe başladı. Sloganlarla yürüyen annelere çevrede bulunan yurttaşlar ve gençler de alkış ve sloganlarla, yoldan geçen araçlar ise korna çalarak destek verdi. Oryıl Petrol yanında annelerin önünü kesen polisler "Slogan atarsanız gözaltına alırız, kitlesel yürümeyin" diyerek engellemeye çalıştı. Yürüyüş sırasında annelere destek veren bazı gençler ise gözaltına alınmaya çalışıldı. Annelerin ve vekillerin engellemesi üzerine polis gözaltı yapamadı. Polislerin engelleme girişimlerini dikkate almayan anneler ve gençler TUAY-DER önüne geldi. 
 
Anneler, burada sloganlar atarak eylemini sonlandırdı.