Polis Lice'de ailelere biber gazı ile saldırdı

  • 19:44 15 Mayıs 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - Lice'de, açlık grevi ve ölüm oruçlarına dikkat çekmek amacıyla sürdürülen eylemde polisler atılan sloganları gerekçe göstererek tutsak yakınlarına biber gazı ile saldırdı.
 
Diyarbakır'ın Lice ilçesindeki tutsak aileleri, İmralı tecridine karşı açlık grevi ve ölüm orucuna giren yakınlarının durumuna dikkat çekmek amacıyla 10 gündür oturma eyleminde.
 
İlçedeki Demokrasi Parkı'nda eylemlerini sürdüren annelere dönük polis ablukası bugün de sürdü. Tutsak yakınları, eylemleri sırasında sık sık "Baskılar bizi yıldıramaz" ve "Bijî berxwedana zindana" sloganları attı. Ancak polisler atılan bu sloganları gerekçe yaparak  tutsak yakınlarına saldırmaya başladı.
 
Saldırıya tepki gösteren Galip Kaymaz (35) isimli bir yurttaş, polislerce gözaltına alınmak istendi. O anları kaydetmek isteyen Galip'in cep telefonunu kıran polisler, yine kendilerine engel olmaya çalışan annelerin üzerine de biber gazı sıktı.
 
Darp edilerek gözaltına alınan Galip, İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Galip, alınan ifadesi sonrası serbest bırakıldı.