Eril yargının ‘iyi hal’leri: Çocuğun teşhir ettiği faile indirim

  • 09:05 16 Mayıs 2019
  • Hukuk
Safiye Alağaş
 
İSTANBUL - Cinsel istismar faili Mehmet Ali P.’yi teşhir eden 11 yaşındaki çocuğun ve ailesinin mücadelesi sonucu 20 yıl hapis cezası veren mahkeme, bu duruşmada da “iyi hal”lerine devam ederek, cezayı 16 yıl 8 aya indirdi. 
 
İstanbul’da yaşayan 11 yaşındaki B.’nin, yakını olan Mehmet Ali P. (51) tarafından 2 yıl boyunca sistematik cinsel istismara maruz kaldığı ortaya çıkmıştı. 2018 yılının yaz tatilinde ailesi ile birlikte köye giden ve burada kuzenleriyle oyun oynarken “sır söyleme oyunu oynayalım” diyen B., ardından da “benim bir sırrım var ama söyleyemem” dedi. Kuzenlerinin ısrarı üzerine ise B., akrabası olan Mehmet Ali P.’nin cinsel istismarına maruz kaldığını anlattı.
 
Çocuğun anlatımlarının ardından ailesinin şikayetiyle soruşturma başlatıldı. Mehmet Ali P. tutuklanırken, Bakırköy 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde “Çocuğun nitelikli cinsel istismarı” suçundan dava açıldı. Sanık, davanın üçüncü duruşmasına tutuklu bulunduğu cezaevinden SEGBİS ile katıldı. Mağdur çocuğun avukatı Ayşe Acinikli ve Diren Cevahir Şen de, duruşmada hazır bulundu. Savunmasını veren Mehmet Ali  P., kendisine iftira atıldığını ve asıl mağdurun kendisi olduğunu ileri sürdü. 
 
Yine ‘iyi hal’ indirimi!
 
İfadelerin ardından mahkeme heyeti, TCK’nin 103/1 maddesinde yer alan “Çocuğa yönelik cinsel istismar” suçundan 16 yıl hapis cezası verilmesine karar verdi. Mahkeme sanığın suçu sistematik olarak işlemesi nedeniyle cezayı artırarak 20 yıla çıkardı. Ancak aynı heyet, sanığın “mahkemedeki duruşunu göz önünde bulundurarak” cezayı 16 yıl 8 aya indirdi. 
 
Çocuğun ardından 2 kadın şikayette bulundu
 
Yaşadıklarını ailesine anlattıktan sonra çocuk psikolojik destek için düzenli olarak pedagoga götürüldü ve tüm aile çocuğun yanında oldu. Sanık hakkında dava açılmasının ardından ise aileden 2 kadın daha sanık tarafından tacize maruz kaldıklarını belirterek şikayette bulundu. Kadınların şikayeti üzerine açılan ikinci soruşturma Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’nda devam ediyor.