Sibel Akdeniz’den Gurbet Ektiren’e mektup: Her eylem zaferi daha yakın kılıyor

  • 09:08 16 Mayıs 2019
  • Güncel
MARDİN - İmralı tecridine karşı açlık grevi eylemini evinde sürdüren Gurbet Ektiren’e mektup gönderen açlık grevi eylemcisi tutsak Sibel Akdeniz, “Bizler tecritle yaşamaya alışmayanlarız. Her eylem zaferi daha da yakın kılıyor. Yeter ki herkes şu pasifizmi atsın üzerinden” dedi.
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle bölge ve Türkiye cezaevlerinde başlatılan açlık grevi eylemleri devam ediyor. 30 tutsağın ölüm orucunda olduğu cezaevlerinden tahliye edilen tutsaklarda grevlerine evlerinde devam ediyor. 15 Ocak’ta Bakırköy Cezaevi’nde açlık grevi eylemine başlayan Gurbet Ektiren, 8 Mart’ta tahliye olduktan sonra eylemini Mardin’in Derik ilçesinde bulunan evinde sürdürüyor.
 
Eyleminin 122’nci gününde olan Gurbet’e her yerden destek mesajları geliyor. Gurbet’e bir destek mesajı da 5 Ocak’tan bu yana Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde açlık grevinde olan ve geçtiğimiz günlerde bir başka tutsakla Kayseri T Tipi Kapalı Cezaevi’ne sürgün edilen Sibel Akdeniz’den geldi.
 
Sibel, cezaevinden Gurbet’e gönderdiği mektubunda şu ifadelere yer verdi:
 
“Sevgiyle ve coşkuyla direnişini selamlıyorum. Sevgili Heval Grubet moralinin, coşkunun ve heyecanının yüksek olduğuna kuşkum yok. Sevgili yoldaşım biz içerden sen dışarıdan direnişe devam ediyorsun. Her yeni gün bahar günü ve her bahar gününü direniş günü olarak kabul ediyor ve öyle ömrümüze katıyoruz. Şimdi binlerce yoldaş olarak yüreğimiz aynı amaç için çarpıyor. Öğretimizi, yaşama öğretimizi bize süzülmüş bal kıvamında sunan evladıyla buluşmak için ruhta, yürekte, bilinçte ve pratiğimizde birlik olmayı başarıyoruz giderek. Kemal Pir’lerin ayak izlerinden yürümekten onur duyarak arşılıyoruz açlık yürüyüşünü. Her eylem zaferi daha da yakın kılıyor. Yeter ki herkes şu pasifizmi atsın üzerinden.
 
‘Bizler tecritle yaşamaya alışmayanlarız’
 
Bizler çalışan, emek veren duygulu insanlarız. Tecritle yaşamaya alışmayanlarız. Yüreğinde özgürlük yankısı, tutkusu olanlar tecritte kayıtsız kalamazlar. Tecrit katmerleşerek tüm toplum üzerinde tarz kılınmaya çalışılıyor. Sevgili Heval Gurbet, genel olarak süreç konusunda aynı duygu, bilinç ve yoğunlaşma içinde olduğumuzu biliyoruz. Çok da uzatıp seni yormak istemem.
 
‘Sürecin ruhunu yakalama çabasındayız’
 
Güzel yoldaşım bizim de gözümüz, kulağımız, yüreğimiz süreçte. Leyla, Nasır ve ilk gruptaki arkadaşların sağlığında. Tabi hepimiz sürecin ruhunu yakalama çabasındayız. Geç de olsa bilgeye öz eleştirimizi verecek bu fırsatı yakaladık. Biliyoruz ne sen ne de bizler yalnız değiliz. Haberlerini hep alıyoruz, çaban ve emeğin bizi etkiliyor. Coşkun, kararlılığın ve moralin bize yansıyor.”