Asrın Hukuk Bürosu: Sayın Öcalan’ın haklarının bir bütün olarak tesisi zorunluluktur

  • 17:13 16 Mayıs 2019
  • Güncel
 
 
İSTANBUL – Asrın Hukuk Bürosu yaptığı açıklamada, “Sayın Öcalan’ın avukat ve aile görüşmesi ile mektup, telefon ve diğer iletişim haklarını da kapsayan yasal haklarının bir bütün olarak tesisi hukuki bir zorunluluktur” dedi. 
 
Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın avukatlarıyla görüşme yasağına ilişkin yasakların kaldırıldığını açıkladı. Bakan Abdülhamit Gül'ün, "Görüşme yasağına ilişkin kararlar kaldırıldı ve görüşme imkanı getirildi" açıklaması üzerine Asrın Hukuk Bürosu yazılı bir açıklama yayınladı. 
 
Açıklamada şunlar belirtildi: 
 
“Adalet Bakanlığı, müvekkilimiz Sayın Abdullah Öcalan ile avukat görüşmelerinin gerçekleşmesine dair mahkemenin kısıtlılık kararının kaldırıldığını ve Sayın Öcalan ile görüşme imkânının sağlandığını kamuoyu ile paylaşmış bulunmaktadır.
 
Müvekkilimiz Sayın Öcalan ile 2 Mayıs tarihinde bir avukat görüşmesi yaptığımızı, 6 Mayıs tarihli basın açıklamamızda kamuoyu ile paylaşmıştık. Bu açıklamada avukat görüşünü yasaklayan Hâkimlik kararının itirazlarımız üzerine Bursa Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kaldırılmış olduğunu da ifade etmiştik. 
 
'Aile görüş başvurularına disiplin cezası gerekçe gösterildi'
 
Bununla birlikte 2 Mayıs 2019 tarihinde yapmış olduğumuz görüşmeden sonra her gün yenilediğimiz başvurularımıza rağmen yeni bir görüşme halen sağlanabilmiş değildir. Sayın Öcalan ile aile görüş başvuruları ise 22 Nisan 2019 tarihli yeni bir disiplin cezası gerekçe gösterilerek mahkeme kararı ile engellenmeye devam etmektedir. 
 
'Avukat görüşleri periyodik olarak gerçekleştirilmeli'
 
Adalet Bakanlığı’nın açıklamasında da ifade edildiği üzere, zaten hukuka aykırı olan yasak kararı da kalktığından, avukat görüşmelerinin periyodik olarak gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtmek isteriz. Sayın Öcalan’ın avukat ve aile görüşmesi ile mektup, telefon ve diğer iletişim haklarını da kapsayan yasal haklarının bir bütün olarak tesisi hukuki bir zorunluluktur.
 
'Hukuka uygun davranmaya davet ediyoruz'
 
Bu açıdan bizler adalet, yargı mekanizması açısından en yetkili kurumlardan biri olan Adalet Bakanlığı’nın bu açıklamasını hukuken yapılması gerekenlerin ifadesi olarak değerlendiriyor ve tüm yargısal ve idari kurumları hukuka uygun davranmaya davet ediyoruz.  
 
'CPT'nin raporunu açıklamasını bekliyoruz'
 
Ek olarak Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT) ’nin de 2016 Nisan’dan bu yana ilk kez İmralı adasını ziyaret ettiği paylaşılmıştır. CPT’nin gerçekleştirmiş olduğu ziyarete dair öneri ve tespitlerini içeren raporunu en kısa sürede açıklamasını bekliyor ve sürecin takipçisi olması konusundaki beklentimizi ifade ediyoruz.”