Beyaz tülbentleri ile çadır eylemine başladılar

  • 17:37 16 Mayıs 2019
  • Güncel
ŞEHBA - Kongreya Star öncülüğünde Şehba'nın Ehdes ilçesinde "Zindan direnişleri ile önder Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü gelecek" sloganı ile 9 gün sürecek olan çadır eylemi başlatıldı.
 
Kongreya Star Efrîn Koordinasyonu öncülüğünde Şehba'nın Ehdes ilçesinde "Zindan direnişleri ile önder Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü gelecek" sloganı ile çadır eylemi başlatıldı. Alan PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın posterleri ile "Tecrit ve faşizmi kıracağız", "Demokratik Ulusu inşa edeceğiz", "Açlık grevi direnişçilerinin eylemi kutlu olsun" ve "Hepimiz Leyla ve Nasırız" yazılı pankartlar açıldı.  
 
Eyleme katılan yüzlerce Kongreya Star üyesi beyaz tülbent takarak cezaevleri önlerinde direnen tutsak ailelerine destek verdi. Gün boyu çadırı Bexwedan Kampı ve Ehdes ilçesi sakinleri, kurum, kuruluş ve meclis üyeleri ziyaret ederek dayanışma gösterdi. Çadırı ziyaret edenler de beyaz tülbent taktı.  
 
 Açlık grevi ve ölüm orucu direnişçileri selamlandı
 
Bir dakikalık saygı duruşunun ardından Kongreya Star Efrîn Kordinasyonu üyesi Ayşe Xezne, Özerk Meclis adına Mele Hisên, Efrîn Kantonu Meclisi adına da Nûrşan Hisên birer konuşma yaptı.  Yapılan konuşmalarda devam eden açlık grevi ve ölüm orucu eylemleri selamlanarak, Efrîn halkının her daim dayanışma içinde olacağı belirtildi. 
 
Daha sonra Abdullah Öcalan'ın konuşmalarının yer aldığı sinevizyon izletildi. Gün boyu eyleme destek verenler dillendirdikleri şarkıları ile cezaevlerindeki direnişi selamladı. 
 
Çadır eylemi saat 11.00 ile 16.00 arasında 9 gün boyunca devam edecek.