Kadınlar Birlikte Güçlü: Ölümü değil yaşamı tercih edelim

  • 20:02 16 Mayıs 2019
  • Güncel
İSTANBUL - Kadınlar Birlikte Güçlü, “Beyaz Tülbent Yaşam için!" diyerek, “Ölümü değil yaşamı tercih edelim. Kadınlara  cezaevi önlerinde, Koşuyolu Parkı'ndan Kuğulupark'a şehir meydanlarında uygulanan zulüm, tülbentlerine getirilen yasak ortadan kalksın” dedi. 
 
Kadınlar Birlikte Güçlü, açlık grevinde olan çocuklarının talebinin kabul edilmesi için eylem yapan annelerin polis şiddetine maruz kalmasını “BeyazTülbentYaşamİçin” diyerek Şişhane Meydanı’nda bir araya geldi. Açıklamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Züleyha Gülüm de katıldı. Burada, “beyaz tülbent yaşam için yaşama ses ver” dövizi açan kadınlar, boyunlarına beyaz tülbent taktı. “Yaşama ses ver”, “Ölüm değil yaşamdan yanayız”, “Yakınları açlık grevinde olan kadınlara şiddete son” ve “Tecridi kaldırım ölümleri durdurun” dövizleri taşıdı. Eylemde “Yaşasın kadın dayanışması”, “Beyaz için yaşam, kadınlar yaşamdan yana”, “Yükselt yükselt barışın, yaşamın sesini yükselt” ve “Şiddetinizle, hukukunuzla, adaletinizle, şiddetinizle barışmayacağız” sloganları atıldı. 
 
‘Kadınlar beyaz tülbentleriyle nöbet tuttu’
 
Eylemde açıklamayı Kadınlar Birlikte Güçlü’den Ezgi Bahçeci okudu. Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in 190 gündür açlık grevinde olduğunu hatırlatan Ezgi, Leyla’nın ardından cezaevlerinde başlayan açlık grevlerinin 5 ayı geçtiğini ifade etti. Açlık grevindekilerin durumunun her geçen gün kötüleştiğine dikkat çeken Ezgi, “Kadınlar beyaz tülbentleriyle yakınları, çocukları, sevdikleri için, onların yaşam hakkını savunmak için cezaevi önlerinde nöbet tutmaya, açıklama yapmaya koyuldular. Her fırsatta 'kutsal annelik'ten bahsedenler ise, onlara gelince, şiddeti, tartaklamayı, yerde sürüklemeyi hakareti, başlarındaki tülbenti yasak etmeyi, ‘çocuklarınızın hayatı için ses çıkarmanız terördür’ demeyi reva gördü” diye konuştu. 
 
‘Birimize uygulanan şiddet hepimize uygulanır’
 
“Kadınlar Birlikte Güçlü" diyenler, kadınların gücünün birlikteliklerinden, dayanışmalarından geldiğine inananlar olarak İstanbul’da bir araya geldiklerini dile getiren Ezgi, “Birimize uygulanan şiddetin aslında hepimize uygulandığını hatırlatmak için buluştuk. Ve ses çıkarıyoruz. Beyaz Tülbent Yaşam için. Bu konuda yapılması gereken açık. Zaten yasalarımızda mevcut bir hak olan avukat görüşü, tutuklu veya hükümlüye tecrit uygulanmaması talebi karşılansın, ulusal ve uluslararası hukuk uygulansın. Ölümü değil yaşamı tercih edelim. Kadınlara  cezaevi önlerinde, Koşuyolu Parkı'ndan Kuğulupark'a şehir meydanlarında uygulanan zulüm, tülbentlerine getirilen yasak ortadan kalksın” dedi.
 
Açıklama,  kadınların sloganlarıyla sona erdi.