Top patladı: Sofrada vergi ve zam var!

  • 09:00 17 Mayıs 2019
  • Kadının Kaleminden
“Saymakla bitmeyen, kemer sıkmakla şifa bulunmayan zamlara ne demeli peki? Boş olan buzdolabıyla halk ne sahur davulcusunu duyuyor ne iftar vakti patlayan topu.”
 
Gülistan Azak
 
Türkiye, dünyada en çok ve kısa aralıklarla seçim yapan ülke rekoruna doğru emin adımlarla ilerliyor. 31 Mart yerel seçimlerinin İstanbul için yenilenmesiyle ortaya çıkacak fatura da hiç kuşkusuz yine işçi ve emekçiye kesilecek. İşçinin gözü kulağı ise her gün bir yenisi eklenen vergi ve zamlarda. Başat gündemi ekonomi ve buna bağlı olarak gelişen geçim sıkıntısı olan halk, kredi borçlarını nasıl ödeyeceğini düşünedursun, çalışanların işsizlik korkusu, çalışmayanların ise psikolojik çöküntü hali her gün biraz daha tırmanışa geçiyor.
 
Ülkede ekonominin ölçütü olan KDV’de 2018 Mart ayına göre, bu yılın Mart ayında vergi tahsilatının yüzde 50’lerde seyretmesi tehlike çanlarının bire bir habercisi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın 'dolaylı vergiler azaltılacak' açıklamasının üzerinden 22 gün geçtikten sonra cep telefonlarında ÖTV yüzde 25'ten yüzde 50'ye çıktı. Sigaraya 2.679 kuruş maktu vergi getirildi. Ekonomideki kötü tablo ve dövizdeki hareketlilik vatandaşın belini bükerken, bütçe açığının kendisini dolaylı vergilerle karşılamaya çalışacağı saklanılamayacak denli ortada. Hal böyle olunca seçimlerle birlikte artan harcamaların ve bütçe açığının halka mal edileceği tablosu ile karşı karşıya kalınılmakta. Dolayısıyla Maliye Bakanlığı’nın ‘verdiğin vergi sana yol, su, elektrik olarak dönecek’ söylemleri gerçeği yansıtmadığı gün gibi ortada hazır ve nazır.
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ücretli poşet uygulamasının ardından, ‘geri kazanım payı alınacak’ ürünlerin sayısını artırma kararı aldı ve ‘Geri Kazanım Katılım Paylarına İlişkin Yönetmelik Taslağı’nı görüşe açtı. Taslağa göre, ekmeğin sarıldığı kese kağıdı, yoğurt kabı, cips kutuları ve çerez ambalajlarına katılım payı geliyor. Gazlı ve gazsız içeceklerin kutularından da katılım payı alınacak. 30 Haziran’da devreye girmesi beklenen ücretlendirmelere uymayanları ise ceza bekliyor. Katılım payıyla ilgili beyannamelerini kanuni süre içinde vermeyenlere 18 bin 037 lira ödemediği tespit edilenlere, miktarın yüzde 20 fazlası olacak şekilde idari para cezası verilecek. Ayrıca poşeti ücretsiz verene metrekare başına 12.37 TL ceza öngörülüyor.
 
Top patladı, de haydi sofraya!
 
Saymakla bitmeyen, kemer sıkmakla şifa bulunmayan zamlara ne demeli peki? Boş olan buzdolabıyla halk, ne sahur davulcusunu duyuyor, ne iftar vakti patlayan topu. Halkın zihninde, sohbetinde, sofrasında varsa yoksa vergi ve zam. Zamların sayılamayacak denli fazla olduğunu söylemiştim. Bu nedenle ben Ramazan ayı olması münasebetiyle en çok aranan ürünlerden yalnızca birinin ücretini anımsatmakla yetineyim şimdilik. Gerisini siz getirin. Ramazan hurmasının tanesi 3 lira!