Cezaevlerinde durum ağırlaşıyor: İlk gruptaki tutsaklar kan kusmaya başladı

  • 09:03 17 Mayıs 2019
  • Güncel
MARDİN - Mardin E Tipi Cezaevi’nde açlık grevi eylemlerini sürdüren tutsakların yakınları, tutsakların durumunun kötü olduğunu belirterek, “Moralleri iyi ama sağlık durumları iyi değil. Cezaevinde ilk grupta yer alan tutsaklar kan kusmaya başladı. Sesimiz bütün insanlara gidene kadar her şeyi yapacağız” dedi. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle bölge ve Türkiye cezaevlerinde başlatılan açlık grevi eylemleri devam ediyor. Binlerce tutsağın sürdürdüğü açlık grevi eylemlerini 5’i kadın 30 tutsak, geçtiğimiz günlerde ölüm orucuna çevirmişti. Her geçen gün durumları ağırlaşan tutsaklar taleplerini yinelerken, tutsak aileleri de çözüm için bir an önce adım atılması gerektiğini vurguluyor. 
 
Onlarca tutsağın eylemde olduğu cezaevlerinden biri olan Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde, 6 tutsak 5 Ocak’tan bu yana açlık grevinde. 1 Mart’tan sonra cezaevinde bulunan bütün tutsakların girdiği grevde devam ediyor. Sağlık durumları kötüye giden ve ilk grupta yer alan tutsakların kan kusmaya başladığı belirtildi. 
 
‘ İlk gruptaki tutsaklar kan kusmaya başladı’
 
Yaşanan duruma tepki gösteren tutsak yakınlarından Hevi Türk, “Benim eşim 1 Mart’tan bu yana açlık grevinde. 20 kilo verdi. Mahkemelere de çıkmıyorlar. Durumları hiç iyi değil, moralleri iyi ama sağlık durumları iyi değil. Bir sürü hastalık çıktı tutsaklarda. Eşim son görüşte ‘gözlerim kararıyor zor görüyorum’ diyordu. Cezaevinde ilk grupta yer alan tutsaklar kan kusmaya başlamış. Artık durumları çok kötü. Bir çözümün olması gerekiyor. Bizlerde artık ne yapacağımızı bilmiyoruz derdimizi kime anlatacağımızı bilmiyoruz. Biz bunları kime anlatalım? Yüreğimiz yana yana onları cezaevinde bırakıp dönüyoruz. Elimizden bir şey gelmiyor” dedi.
 
‘Bu baskılar son bulsun’
 
Yine Mardin E Tipi Cezaevi’nde 1 Mart’tan bu yana açlık grevinde olan Serdar Dinç’in annesi Şükran Dinç, oğlunun bu süre zarfında 15 kilo verdiğini söyledi.  Şükran, “1 Mart’tan bu yana açlık grevinde. Durumu hiç iyi değil. Bugün yanına gittim 15 kilo vermiş. Bu tecridin bir an önce kalkmasını istiyoruz. Biz barış istiyoruz bu baskılara son versinler artık. Biz annelerin ciğeri yanıyor. Ne çocuklarımız ne de diğer tutsaklar hiç aklımızdan çıkmıyor. Gece gündüz aklımızda gözlerimizin önündeler. Moralleri iyi olmasına rağmen fiziken ve sağlık açısından kötüler. Her konuştuğumuzda ‘Biz iyiyiz, moralliyiz, inançlıyız. Sizde öyle olun’ diyor” diye konuştu.
 
‘Çocuklarımız aklımızdan çıkmıyor’
 
Çocukları direndiği sürece kendilerinin de sokaklardan geri adım atmayacaklarını vurgulayan Şükran, şöyle dedi: “Hem bizim hem de Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit sona ersin. Tutsaklar bu tecrit kalkana kadar grevden çıkmayacaklarını her seferinde söylüyorlar. 7 bin tutsak grevde şu an, ilk grupta olanların durumu hiç iyi değil. 25 tutsak da ölüm orucuna girdi. Sesimiz bütün insanlara gidene kadar her şeyi yapacağız.”